Paweł Sztompke

Polski dziennikarz i recenzent muzyczny, związany obecnie z Programem I Polskiego Radia.

W latach 1974-1980 studiował muzykologię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dyplom magistra socjologii muzyki uzyskał w 1980 roku. W 1982 roku ukończył podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1977-1996 pracował w Programie III Polskiego Radia. W latach 1986-1996 był kierownikiem redakcji muzycznej tego programu. W 1996 roku przeszedł do I Programu Polskiego Radia, gdzie do 2006 roku i ponownie od 2015 roku pełni funkcję kierownika redakcji muzycznej. Obecnie jest gospodarzem „Muzycznej Jedynki”.

Jest też autorem recenzji muzycznych i filmowych publikowanych w miesięczniku „Film” oraz w „Dzienniku Polska-Europa-Świat”. Jest też członkiem Akademii Muzycznej Trójki. Wielokrotnie zasiadał w jury rozmaitych festiwali muzycznych.

Od 1977 roku stale prowadzi audycje na temat muzyki filmowej: „Filmowa tonacja trójki” (1978-1997), od 1996 roku „Muzyka kina” w Jedynce. Prowadzi koncerty oraz gale artystyczne na terenie całego kraju

Jest współpomysłodawcą i inicjatorem koncertów z udziałem publiczności w studiu nagraniowym M-1, późniejszym studiu imienia Agnieszki Osieckiej. Jest pomysłodawcą tradycji koncertów bożonarodzeniowych w Trójce, inicjatorem Trójkowych Seansów Filmowych, inicjatorem nagród muzycznych Programu III (Mateusze) – od imienia pierwszego kierownika redakcji muzycznej Programu III Mateusza Święcickiego. Pomysłodawcą i prowadzącym koncerty muzyki rozrywkowej w studiu koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego. Gospodarzem Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia i Programu I w studiu koncertowym imienia Władysława Szpilmana. Autorem wielu kompilacji płytowych wydawanych przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Sprawozdawca muzyczny z polskich festiwali muzycznych i filmowych. Redaktor nagrań muzycznych z dziedziny jazzu i muzyki rozrywkowej w studiach nagraniowych Polskiego Radia. Juror na polskich festiwalach muzycznych. Autor i prowadzący cykl programów filmowych „Tak jak w kinie” w Telewizji Polonia.

×
×

Koszyk

Skip to content