Artysta w granatowej koszuli ze skrzypcami w rękach

Paweł Zalejski

Urodzony w Bydgoszczy. Ukończył studia z wyróżnieniem na Akademi Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie u prof. Krzysztofa Jakowicza, na Uniwersytecie Wiedenskim, Hochschule für Musik Detmold w Niemczech i Indiana University Bloomington School of Music w USA, stypendysta programu „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Ma na swoim koncie liczne nagrody, które zebrał jako solista, oprócz tego nagrody konkursów kameralnych w najróżniejszych formacjach. Jednakże wyjątkowa jest I nagroda jaką zdobył jako prymariusz Apollon Musagete Quartett w największym i najbardziej liczącym się Konkursie ARD w Monachium.

Zespół, założony przez czterech polskich artystów w 2006 roku w Wiedniu, występuje w największych salach koncertowych, takich jakCarnegie Hall New York, Gewandhaus Leipzig, Muzeum Louvre w Paryżu i Tonhalle Zürich również jako laureat cyklu ECHO „Rising Stars“, do którego został nominowany przez wiedeński Konzerthaus i Musikverein. Obecnie zaliczany jest do światowej czołówki kwartetów smyczkowych. W 2010 roku w Goslar odbyła się pierwsza edycja festiwalu Apollon Musagete Festival pod artystycznym patronatem polskiego zespołu, na której zagrali m.in. zaprzyjaźnieni członkowie legendarnego Alban Berg Quartett.

Zainteresowanie współczesnym językiem muzycznym objawia się we własnych sukcesach kompozytorskich. W 2011 roku, nakładem Doblinger Verlag w Wiedniu, ukazała się pierwsza wspólna kompozycja kwartetu – Multitude, jak również „A Multitude of Shades (AMOS)”. Zespół otwarty jest również na współpracę z artystami spoza kręgu muzyki klasycznej, czego przykładem jest nagranie płyty w 2011 roku wspólnie z wokalistką i pianistką Tori Amos dla wytwórni Deutsche Grammophon. Płyta „Night of Hunters” znalazła się na pierwszym miejscu klasycznej listy Bilboard, równocześnie będąc w pierwszej dziesiątce w dwóch innych kategoriach (muzyka rokowa i alternatywna). Koncerty trasy promującej płytę odbyły się 43 miastach Europy i USA.

Zarówno debuitancka płyta AMQ w 2010 (Haydn, Brahms, Szymanowski, Shchedrin) jak też druga w 2014 – „Russian Soul” (Czajkowski, Prokofief, Szostakowicz) wydane zostały przez monachijską wytwórnię Oehms Classics 2010 również z AMQ wydana została płyta CD dla NEOS z premierowo nagranymi kompozycjami Konstanti Gourzi – Conjunctions

W dowód uznania kolejna płyta „Multitude” Apollon Musagete Quartett wydana przez Decca Classics (Penderecki,Lutosławski,Szymanowski) w roku 2013 otrzymała „Paszport Polityki” w kategorii  „Muzyka poważna” i zespół wystąpił na zaproszenie ś.p. Maestro Krzysztofa Pendereckiego na otwarciu  Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Dzięki nagrodzie i tytułowi „Artysta Nowego Pokolenia” (BBC New Generation Artist) radia BBC w Londynie możliwa była realizacja wielu produkcji i nagrań dla tej rozgłośni, m.in. BBC Symphony Orchestra London koncert na kwartet smyczkowy i orkiestrę Bohuslava Martinu, a z BBC National Orchestra of Wales koncert „Absolut Jest” Johna Adamsa, który to utwór nagrał AMQ również z Symphonie Orchester Vorarlberg dla austriackiego radia ORF i orkiestrą NOSPR-u dla Polskiego Radia.

W roku 2018 firma DUX wydała album : Adamski, Apollon Musagete Quartet & other artists „Brahms – Clarinet Works”. W roku 2016 dzieki współpracy z Ministerstwem Kultury i Sztuki i Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego dla Warner Music Group powstało pierwsze wydanie muzyki kameralnej Romana Palestra i z AMQ w 2018 dla Universal Music Polska pierwsze nagranie wszystkich kwartetów tego kompozytora. AMQ nagrał również dla Narodowego Instytutu F.Chopina w 2018 komplet kwartetów Andrzeja Panufnika, a w 2020 pierwsze nagranie kameralne opracowania Kevina Kennera obu koncerów F.Chopina.

Jako koncertmistrz, poza występami gościnnymi, na stałe związany jest z Symphonie Orchester Vorarlberg w Bregenz, Nordic Symphonie i Ensemble Kontraste w Norymbergii. Za swoją aktywną działalność dla regionu, w tym również wykonywanie własnych kompozycji, m.in. „Nigun dla miasta Bydgoszczy” wykonanym na Klezmer Festival Fuerth, odznaczony został nagrodą kulturalną miasta Fürth.

×
×

Koszyk

Skip to content