Rafał Janiak

Kompozytor, dyrygent i pedagog. Ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie prof. Stanisława Moryto (2010), a także studia dyrygenckie
pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011) na UMFC w Warszawie. Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych.

W swoim dorobku posiada wiele ważnych nagród zdobytych w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych w tym m.in. I nagrodę I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), wyróżnienie na 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010), a także Grand prix przyznane jednogłośnie przez Jury pod kierownictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego w konkursie na napisanie opery organizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Dodatkowo zdobył również laur nagrody publiczności. Premiera opery „Człowiek z Manufaktury” odbyła się w lutym 2019 roku, a jej wersja plenerowa w maju 2019 na rynku Łódzkich Włókniarek była wydarzeniem bez precedensu.

Kompozycje Rafała Janiaka wykonywane były przez takie zespoły jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach oraz Filharmonia Krakowska, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, czy Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Jako dyrygent Rafał Janiak regularnie koncertował z większością polskich orkiestr m.in.: Filharmonii Narodowej czy NOSPR-em. Prowadził przedstawienia operowe m.in.: w Teatrze Wielkim w Warszawie, Łodzi, Operze Bałtyckiej czy w Warszawskiej Operze Kameralnej. W sezonie 2012/13 był asystentem Antoniego Wita, a w sezonie 2013/14 Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej. Od 2017 roku jest kierownikiem artystycznym nowopowstałej Chopin University Chamber Orchestra, z którą odnosi wiele znaczących sukcesów.

Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta na swojej macierzystej uczelni pełniąc funkcję dziekana wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC. W styczniu 2023 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze Wielkim w Łodzi.

×
×

Koszyk

Skip to content