Artystka z altówką i smyczkiem

Renaldo Wójtowicz

Od 1990 roku ma gra w Filharmonii Lubelskiej. W 1980 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. K. Lipińskiego w Lublinie w klasie altówki prof. J. Wietrenki. W 1985 roku otrzymał dyplom z wynikiem bardzo dobrym na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (klasa altówki prof. M. Marczyka). Dodatkowo w 2001 roku ukończył Studium Pedagogiczne w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a w 2006 roku Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie – Zarządznie Oświatą.

Rozwijał liczne zainteresowania i w 2009 roku odbył szkolenie teoretyczne Private Pilot Licence w Flight and Training Organization Exin. Posiada odznaczenia: m.in. Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrny Medal za długoletnią służbę, Zasłużony Działacz Kultury. W latach 1987-1992 pracował jako muzyk Filharmonii Bałtyckiej i Polnische Kammerphilharmonie. Występował w wielu ciekawych salach koncertowych: Filharmonia Monachium, Concertgebouw Amsterdam, Sala Pleyela w Paryżu, Radio France Paryż, Radio Antwerpia, Alten Opera Frankfurt, Jahrhunderthalle Frankfurt, Cassino Basel, Mediolan, Sevilla i innych.

W Lublinie założył orkiestrę kameralną, której Prezydent Lublina nadał w 1997 roku, na wniosek założyciela, nazwę: „Orkiestra Trybunału Koronnego”. Do 2010 roku pod jego kierunkiem wzięła udział w wielu koncertach w Lublinie, a także jako jedyna orkiestra w historii Lublina brała udział, w 2004 roku, w festiwalu „Vratislavia cantans”.

Jest członkiem Kwartetu Lubelskiego z którym występował w Polsce i Niemczech, nagrał płytę „Millenium”, oraz CD „ Tańcz, choćby płonął świat” ze Zdzisławą Sośnicką jako solistką. W sezonie 2001 i 2002 pracował jako solista, skrzypek w Überlingen (Niemcy). Współpracuje z rezydującym w Hiszpanii kwartetem smyczkowym Quator Europa, z którym m.in. w 2014 roku koncertował na festiwalu muzycznym w Przemyślu. W latach 2016, 2017 i 2018 odbył podróże koncertowe do Chin, jako prowadzący grupę altówek, z orkiestrą Agencji Koncertowej „Pro Musica” z Wrocławia.

×
×

Koszyk

Skip to content