Robert Gierlach

Wybitny polski śpiewak operowy, ceniony również jako znakomity interpretator pieśni oraz muzyki współczesnej. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Kazimierza Pustelaka. Artysta otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Viottiego w Vercelli we Włoszech i Nagrodę Publiczności na Konkursie im. Alfredo Krausa w Las Palmas. Dwukrotny laureat nagrody Fryderyk: za płytę z pieśniami P. Łukaszewskiego oraz z pieśniami H. M. Góreckiego; nagrody International Classical Music Awards za „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego-partia Św. Piotra, (Filharmonia Poznańska oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Łukasza Borowicza) oraz nagrody im. A. Hiolskiego za rolę Don Giovanniego w inscenizacji M. Trelińskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Solista Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Z zespołami tych teatrów odbył liczne podróże zagraniczne.

Robert Gierlach występował na prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych Europy, Ameryki Północnej i Japonii. Śpiewał m. in. w Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Filarmonico w Weronie, w Teatro Comunale w Bolonii, w Teatro dell’ Opera w Rzymie, Teatro dell’ Maggio Musicale Fiorentino we Florencji, Teatro G. Verdi w Trieście, Teatro alla Scala w Mediolanie. We Francji występował na takich scenach jak: Opera w Nicei, Opera w Marsylii,  Theatre des Champs-Elysees w Paryżu. W Stanach Zjednoczonych artysta występował m.in. w Detroit Opera House jako Figaro w „Weselu Figara” Mozarta. Partię Figara śpiewał również w Nico Theatre w Cape Town (RPA), na Festiwalu Operowym w Glyndebourne oraz na deskach Grand Theatre w Genewie jak i w Grand Opera na Florydzie (Miami).

Prowadzi też ożywioną działalność koncertową, współpracując z takimi zespołami jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker, Orkiestra Filadelfijska, Orchestre National de France, I Solisti Veneti, City of Birmingham Orchestra, Rundfunk Sinfonieorchester Berlin, Dresdner Rundfunk Orcheser, NHK Tokyo Orchestra.

Artysta brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m. in. Salzburger Festspiele, BBC Proms (Royal Albert Hall), Berliner Festwoche i Schleswig-Holstein Festival, Wratislavia Cantans. Współpracował z wieloma znanymi dyrygentami takimi jak: Sir Simon Rattle, Sir Yehudi Menuhin, Nello Santi, Charles Dutoit, Jeffrey Tate, Rafael Fruhbeck de Burgos, Claudio Scimone, Michele Plasson, Vladimir Jurovski, Daniele Gatti, Vladimir Gergiew, Christian Thielemann,Christopher Hogwood,Frans Bruggen, Massilmiliano Caldi, Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Gabriel Chmura, Jerzy Semkow, Antoni Wit.

W ostatnich kilkunastu latach Robert Gierlach wystąpił m. in. z zespołami Berliner Philharmoniker,  Wiener Philharmoniker,  Opera du Montreal, Lyric Opera w Baltimore, Opery Flandryjskiej w Antwerpii, w New York City Opera, Tokyo-NHK, Opera Ottawa, Arizona Opera, Cleveland Opera oraz Opera Orlando. Robert Gierlach występował również na scenie słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Od kilku lat  prowadzi  klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno- Aktorskim UMFC.


×
×

Koszyk

Skip to content