Artystka ze skrzypcami

Sara Dragan

Sara ma dwadzieścia jeden lat i urodziła się w Legnicy. Jest jedną z najbardziej obiecujących skrzypaczek swojego pokolenia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat pod kierunkiem swoich rodziców, Konrada i Alicji Dragan. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Legnicy oraz od 2014 roku jest uczennicą prof. Zakhara Brona w jego elitarnej klasie (Meisterklasse Interlaken) w Zakhar Bron Academy w Interlaken (Szwajcaria). Od października 2017 Sara kształci się również w Wyższej Specjalnej Szkole Muzycznej Królowej Sofii w Madrycie, także w klasie prof. Zakhara Brona. W 2021 roku podjęła także studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Młoda skrzypaczka miała przyjemność długoterminowo grać na instrumentach najwyższej klasy, autorstwa Antonio Stradivariusa, Andrea Guarneri, Jean-Baptiste Vuillaume czy Nicolo Gagliano. Aktualnie Sara gra na włoskich skrzypcach Niccolo Amati z 1666 roku, wypożyczonego przez Florian Leonhard Fine Violins w Londynie.

W 2021 roku Sara nagrała debiutancką płytę na instrumencie Antonio Stradivariusa wraz z koncertowym partnerem Maxima Vengerova – Roustemem Saitkoulovem dla amerykańskiej wytwórni Orpheus.

Mimo młodego wieku Sara zajęła pierwsze miejsca/Grand Prix na około 60 konkursach skrzypcowych w Europie, USA i Azji, między innymi jest zwyciężczynią prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego i Karola Lipińskiego w Lubline, New York International Artists Association, Novosibirsk International Violin Competition.

Zagrała już setki koncertów jako solistka. Miała przyjemność występować solo z takimi orkiestrami jak The Polish Wieniawski Philharmonic Orchestra, Slovak Sinfonietta, BVG Orchester Berlin, iPalpiti Soloists (California), Tel Aviv Soloists Ensemble, Uzbekistan National State Symphony Orchestra, Bohluslav Martinu Philharmonic Orchestra , RRCMC Moscow, Wroclaw Philharmonic Orchestra, Busan Philharmonic Orchestra, Sudeten Philharmonic Orchestra, Opole Philharmonic Orchestra, Lower Silesian Philharmonic Orchestra, Warminsko-Mazurska Philharmonic Orchestra oraz wieloma innymi.

Sara zadebiutowała grając z orkiestrą Obertasa Henryka Wieniawskiego w wieku 7 lat, na zakończenie pierwszej klasy. W wieku 12 lat zagrała I Koncert D-dur Niccolo Paganiniego (z kadencją E. Sauret) oraz Fantazję Carmen F. Waxmana z towarzyszeniem Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Piotra Borkowskiego. Mając 15 lat miała swój amerykański debiut, wykonując w Carnegie Hall (NYC) I Koncert Henryka Wieniawskiego fis-moll oraz Ostatnią Różę Lata W. Ernsta.

Jako solistka grała koncerty w Walt Disney Concert Hall of Los Angeles Philharmonic, Filharmonii Berlińskiej, w Rachmaninov Concert Hall w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, w audytorium Marcel Landowski w Paryżu, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Carnegie Hall w Nowym Jorku, większości sal polskich filharmonii oraz koncertowała w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Sara Dragan występowała podczas wielu prestiżowych festiwali na kuli ziemskiej, między innymi grała na Schlezwig-Holstein Musik Festival i Palpiti Festival w Los Angeles, BUSAN MARU Festival in South Korea, Summer Mozarteum Academy w Salzburgu, Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju oraz na festiwalu EMANACJE w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Mimo młodego wieku prowadzi czynną działalność charytatywną.

Wielokrotnie grała na balach charytatywnych na rzecz stypendiów dla uzdolnionej młodzieży, na rzecz promocji utalentowanych dzieci w Hof w Niemczech, grała na aukcjach charytatywnych na rzecz dzieci z zespołem Downa. „Sara Dragan jest ogromnie utalentowaną młodą skrzypaczką. W swoim przedziale wiekowym jest ona po prostu zjawiskiem. Dysponuje sporym repertuarem, jest ogromnie muzykalna i kreatywna. […] Sara jest wielce obiecującym talentem.” – prof. Jadwiga Kaliszewska (2009).

×
×

Koszyk

Skip to content