Sebastian Wypych

Solista, kompozytor, manager, producent. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie klasy kontrabasu. Laureat wielu prestiżowych festiwali i konkursów w tym zdobywca I i wszystkich nagród w Konkursie B.A. Ciechańskiego w Poznaniu. Prowadzi bardzo żywą działalność koncertową jako solista i kameralista oraz organizacyjną i producencką.

Działalność impresaryjną i organizacyjną prowadzi od 2007 roku kierując działaniami agencji artystycznej: Best-Art Concept. Współzałożyciel i Wiceprezes Stowarzyszenia „HUMANA ARS MUSICA”.

W latach 2012-2017 roku związany z Warszawską Operą Kameralną jako Kierownik Artystyczny Pionu Opera/Off. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwali: „Piękny brzeg sztuki”, „Wisłostrada sztuki”, „Diaspora World Jewish Culture Festival, Warszwski Festiwal Tanga i Muzyki Retro im. W. Szpilmana”. Na gruncie festiwali powołał do życia eksperymentalne projekty: „Trash Orchestra – muzyka śmieci”, „Ethn/o/pera – historia głosu ludzkiego”, a także orkiestrę smyczkową „L!Orchestre du Joli Bord”, z którą do współpracy zaprosił Maestro Jerzego Maksymiuka. Założyciel i szef artystyczny zespołu Gang Tango specjalizującego się w wykonawstwie wszystkich form tanga.

W 2012 roku Sebastian Wypych wraz ze skrzypaczką Anna Wandtkę dokonał polskiego prawykonania i nagrania dzieła Krzysztofa Pendereckiego „Duo Concertante” na skrzypce i kontrabas. W 2017 roku nagrał,  wyprodukował  i  wydał  w prestiżowej oficynie Requiem Records swój autorski i solowy album „Directions” z pogranicza klasyki, otwartej improwizacji, minimal music i ethno, do którego zaprosił znakomitych artystów: jemeńską wokalistkę Rasm Al-Mashan i mistrza kory z Gambii Bube Badij -Kuyateh. W 2022 roku odbyła się premiera kolejnej autorskiej płyty „Polska Enter”, która jest zbiorem nagranych przez Sebastiana Wypycha  ludowych  pieśni a cappella rożnych regionów polski z autorską muzyką skomponowaną i wykonaną na specjalnie przebudowanym 6-strunowym kontrabasie autorskiej koncepcji.

Jako muzyk sesyjny, solista i kameralista nagrał ponad 40 albumów. W 2021 roku, jako pomysłodawca i kierownik muzyczny dokonał nagrania albumu „Tanga świata” z udziałem założonego przez siebie i prowadzonego zespołu Gang Tango oraz zaproszonego solisty, światowej sławy skrzypka Robiego Lakatosa.

W latach 2016-2021 jako producent zrealizował wiele znaczących, masowych wydarzeń kulturalnych: opera „Don Giovanni” (dziedziniec Muzeum Pałacu w Wilanowie), opera „Czarodziejski Flet” (dziedziniec Muzeum Pałacu w Wilanowie), koncert Nigela Kennediego (dziedziniec Muzeum Pałacu w Wilanowie), finał Festiwalu „Warszawa Singera” (Teatr i Opera Narodowa w Warszawie).

Pomysłodawca „SAailing / Art / Challenge” – projektu rejsów morskich i oceanicznych w połączeniu z koncertami na wodzie i kontaktem ze sztuką.

Jednym z ostatnich dokonań było skomponowanie muzyki do słów Jacka Cygana „Kołysanka dla Ondyny”, która jest  światowym i muzycznym ambasadorem niezwykłego i charytatywnego projektu „Ondinata”.

Pomysłodawca projektu „Sephar Tango”, gdzie jako kierownik artystyczny zespołu Gang Tango i producent, zaprosił do współpracy światowej sławy wokalistkę muzyki sefardyjskiej i muzyki world Yasmin Levy. Projekt ten został premierowo zaprezentowany jako finał 19. Festiwalu „Warszawa Singera” w Operze Narodowej w Warszawie.

×
×

Koszyk

Skip to content