Szymon Komasa

Naukę muzyki rozpoczął w wieku 7 lat od gry na wiolonczeli. Studia gry na tym instrumencie ukończył dyplomem średniej Szkoły Muzycznej nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2004 roku rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (Wydział Wokalno-Aktorski w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego). Ukończył je w 2009 roku dyplomem z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął podyplomowe studia śpiewu operowego w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a następnie kontynuował naukę śpiewu w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku (Artist Diploma of Opera Singing w klasie śpiewu Edith Wiens).

Jest laureatem i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów operowych, m.in. BBC Cardiff Singer of the World (2011), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Veronici Dunne w Dublinie w (2011), Międzynarodowego Konkursu im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2014), a także pieśniarskich – Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009).

Zadebiutował partią Schaunarda w „Cyganerii” Pucciniego w Teatro Filharmonico/Arena di Verona we Włoszech (2009). Z recitalami pieśni wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku (2012) i w Wigmore Hall w Londynie (2012).

Śpiewa w teatrach operowych w Polsce i za granicą. W bydgoskiej Operze Nova wykonuje partie Mefista w „Potępieniu Fausta” Berlioza i Forda w „Falstaffie” Verdiego. Publiczność Bydgoskiego Festiwalu Operowego oklaskiwała go w operze André Previna „Tramwaj zwany pożądaniem” (spektakl TW w Łodzi). W Polsce wykonywał partie: Papagena w „Czarodziejskim flecie” Mozarta, Zbigniewa w „Strasznym dworze” Moniuszki, Marcella w „Cyganerii” Pucciniego, Hansa Castorpa w „Czarodziejskiej górze” Pawła Mykietyna.

Szymon Komasa wydał swój debiutancki album “Polish Love Story”, na którym znalazły się pieśni polskich twórców. W 2019 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Classics na nagranie czterech albumów solowych.

×
×

Koszyk

Skip to content