Tomasz Gumiela

Tomasz Gumiela

Ceniony pianista i kameralista. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno-Aktorskim oraz Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Marii Murawskiej i prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie prof. Dang Thai – Sona w Montrealu.

Posiada szeroki repertuar obejmujący dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej.

Ma w swoim dorobku dwa albumy płytowe z pieśniami współczesnych kompozytorów polskich oraz prawykonania utworów solowych i kameralnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (w 2008 roku).

Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych (w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu), brał udział w licznych festiwalach muzycznych, mistrzowskich kursach wokalnych oraz projektach multimedialnych.

Od wielu lat znaczącym obszarem działalności koncertowej Tomasza Gumieli jest także duet fortepianowy „Pianopticum”, który współtworzy wraz z żoną – Agatą Nowakowską-Gumielą. Pianiści posiadają w swoim repertuarze oryginalne utwory na 4 ręce i dwa fortepiany, a także liczne transkrypcje i opracowania. Koncertowali w wielu miastach Polski, a także w Paryżu i Bratysławie.

×
×

Koszyk

Skip to content