Vladyslava Luchenko ze swoim instrumentem

Vladyslava Luchenko

Urodziła się w Kijowie w 1988 roku. Jako pięciolatka edukację muzyczną rozpoczęła od gry na fortepianie, zmieniając następnie instrument na skrzypce. Od 6. roku życia, kształciła się w kijowskiej szkole muzycznej im. M. V. Łysenki w klasie prof. O. Buludiyana, a następnie pod kierunkiem prof. Y. Rivnyaka. Już wtedy osiągała znaczne sukcesy znajdując się w gronie laureatów wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m. in. w Czechach w 1997 roku, w Niemczech w 1998 roku, czy w Charkowie w 1999 roku.

W tym samym czasie artystka zadebiutowała jako solistka na estradzie Filharmonii Narodowej Ukrainy im. M. Łysenki w Kijowie. Koncertowała także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy oraz Radiową Orkiestrą Symfoniczną, współpracowała ze znakomitymi dyrygentami takimi jak V. Sirenko, A. Vlasenko, V. Zdorenko i prowadziła intensywną działalność artystyczną koncertując w Szwajcarii, Polsce i Hiszpanii.  W tym okresie współpracowała też z Fundacją im. V. Spivakova.

W latach 2006-2012 Vladyslava Luchenko kontynuowała naukę na Uniwersytecie Sztuki w Zurychu pod okiem prof. Zakhara Brona. W trakcie studiów artystka otrzymywała stypendia wielu fundacji artystycznych oraz uczestniczyła w licznych międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w tym: w Międzynarodowym Konkursie im. A. Postacchini w Fermo (Włochy), gdzie zdobyła III nagrodę (2009) i II nagrodę (2010) oraz w Konkursie wykonawców muzyki na instrumentach smyczkowych w Zurychu (Szwajcaria), gdzie uzyskała I nagrodę w roku 2010. W tym samym roku wygrała prestiżowy konkurs im. Tibora Vargi w Szwajcarii, zdobywając II nagrodę (I nie przyznano), nagrodę publiczności oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie obowiązkowego utworu B. Bartóka.

W tym czasie była członkiem wielu zespołów kameralnych, koncertując również jako solistka z orkiestrami symfonicznymi. Po ukończeniu szwajcarskiej uczelni (2012) kontynuowała naukę w Hanns Eisler School of Music w Berlinie w klasie prof. Stefana Picarda. Rok później zdobyła nagrodę Rotary Club w Lugano (Szwajcaria).

Kolejnym etapem jej muzycznej edukacji były studia solistyczne w Queen Elisabeth Music Chapel w Belgii (2014-2018), gdzie kształciła się pod kierunkiem wybitnego skrzypka i dyrygenta Augustina Dumay’a. Miała wtedy okazję współpracować ze znakomitymi muzykami takimi jak m. in. G. J. Kantorow, Frank Braley, Miguel Da Silva. Występowała jako solistka z Lucerne Symphony Orchestra, Verbier Festival Orchestra, Italian Virtuosi Orchestra, Royal Walloon Chamber Orchestra, i Royal Philharmonic Orchestra of Liège, z którą dokonała nagrania swojej pierwszej płyty. Kolejne projekty fonograficzne realizowała dla wytwórni Outher Records, rejestrując m.in. utwory E. Lalo (2015), wydając album „Anthology of E. Ysaÿe”, oraz „Mozart’s Double Concertos Live”.

Jej działalność artystyczna obejmuje liczne występy z zespołami orkiestrowymi, uczestnictwo w międzynarodowych festiwalach muzyki kameralnej, trasy koncertowe w krajach takich jak Chiny, Indie, Puerto Rico, Polska, Estonia i w innych krajach europejskich. Od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę wyraża swoją obywatelską postawę uczestnicząc w wielu koncertach charytatywnych, wykonując dzieła kompozytorów ukraińskich oraz współpracując z artystami z Ukrainy. Kulminacją tych działań było dwumiesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy pod kierownictwem Maestro Teodora Kuchara.

Artystka gra na instrumencie Francesco Gobetti z 1710 roku.

×
×

Koszyk

Skip to content