Warcisław Kunc

Dyrygent polskich i zagranicznych scen operowych, posiadający niezwykle szeroki repertuar symfoniczno-operowy. Sprawował kierownictwo muzyczne w ponad 60 spektaklach operowych, operetkowych, musicalowych i baletowych. Twórca festiwali operowych oraz programów edukacyjnych. Absolwent Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie; specjalność Dyrygentura operowo-symfoniczna pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya i prof. Henryka Czyża. Ukończył również podyplomowe studia w zakresie Prawa Autorskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Podyplomowe Studia Menadżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Jego teatralną osobowość artystyczną kształtowali m.in.: Adam Hanuszkiewicz, Krzysztof Kolberger i Teresa Kujawa.

Karierę zaczynał jako dyrygent Opery Wrocławskiej i Filharmonii Szczecińskiej. W latach 1989-92 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Toruńskiej Orkiestry Kameralnej. W latach 1992-2004 oraz 2007-2011 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Opery na Zamku w Szczecinie, zaś w sezonie 2013/14 dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi oraz dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku w sezonach 2016/17/18.

Dokonał nagrań archiwalnych z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, NOSPR w Katowicach oraz Orkiestrą Opery na Zamku dla TVP i PR w Szczecinie. Z Orkiestrą Opery na Zamku nagrał muzykę Henriego Seroki do filmu „To ja, złodziej” i „U Pana Boga za piecem” Jacka Bromskiego, „Credo” Seroki, „Wesołą wdówkę” Lehara. Jest gorącym orędownikiem propagowania twórczości S. Moniuszki. W sezonie 2004/5 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Vivat Moniuszko, w czasie którego na scenie Opery na Zamku zaprezentowano wszystkie opery Moniuszki. Nagrał dla DUX opery Moniuszki: „Paria” i „Flis”, wyróżnione w 2009 i 2010 roku „Złotym Orfeuszem” przez paryską Académie du Disque Lyrique oraz „Verbum Nobile” nominowane do Fryderyków 2013 oraz wyróżnione prestiżową nagrodą w kategorii Najlepsze Nagranie Opery 2013 przyznawaną przez International Classical Music Awards.

Prowadzi czynną działalność pedagogiczną. Od roku 2010 jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obecnie pełni funkcję dyrektora Szkół Doktorskich działających w AM w Poznaniu.

×
×

Koszyk

Skip to content