Zespół muzyki dawnej “Scholares Minores pro Musica Antiqua” z Poniatowej

Za rzecz niezwykłą trzeba uznać, że o małym prowincjonalnym miasteczku usłyszała cała muzyczna Europa, ale bez wątpienia jeszcze większym osiągnięciem jest fakt, że nie był to sukces jednorazowy. Imię zespołu “Scholares Minores pro Musica Antiqua” i dziecięcego chóru “Szczygiełki” stało się synonimem wysokiej jakości, jaką zapewniają kolejne występy naszych muzycznych wychowanków. I to właśnie wydaje się szczególnie godne podkreślenia, gdy przychodzi mówić o 48 latach istnienia poniatowskiego zespołu. O ile w przypadku początkowych sukcesów “Szczygiełków” można mówić o szczęśliwych zbiegach okoliczności, o tyle – z perspektywy wspomnianych 48 lat – należy podkreślić ogromną pracę, dzięki której udało się zespołowi “Scholares Minores” wejść do elitarnego grona muzyków profesjonalnych posługujących się nie tylko doskonałym warsztatem, ale też ogromnym wyczuciem artystycznym i niekłamaną miłością do uprawiania muzyki. Dziś, bez przesady można powiedzieć, że Poniatowa jest znaczącym punktem na muzycznej mapie Europy.

Dziecięcy zespół muzyki dawnej „Scholares Minores pro Musica Antiqua” został założony w 1975 roku przez małżeństwo rnuzykologów Danutę i Witolda Danielewiczów w Poniato­wej (koło Lublina). Początkowo zespół liczył ok. 30 członków, z biegiem czasu rozrastał się i dzisiaj do zespołów, będących pod opieką Danuty i Witolda Danielewiczów, należy blisko 200 dziewcząt i chłopców w wieku od 4 do 23 lat. Młodzi, początkujący adepci muzyki umieszczani są w różnych grupach chóralnych o nazwie „Szczygiełki”
w zależności od predyspozycji i umiejętności muzy­cznych. Po początkowej edukacji chóralnej możliwe jest zdawanie egzaminów wstępnych do zespołu „Scholares Minores pro Musica Antiqua”.

Repertuar ,,Scholares Minores” składa się wyłącznie z utworów komponowanych przez kompozytorów polskich i obcych, powstałych w okresie od średniowiecza do baroku. Oprócz śpiewu, członkowie zespołu wykonują również dawne tańce akompaniując sobie na oryginalnych instrumentach z epoki, takich jak: krumhorn, cornamuse, kortholt, szałamaja, fidel, rebec, chrotta, viola da gamba, lutnia, flety i wiele innych. Całości prezentacji dopełniają bajecznie kolorowe, stylowe stroje.                        

Zespół „Scholares Minores pro Musica Antiqua” i chór ,,Szczy­giełki” (a później także inne, sukcesywnie powstające zespoły artystyczne) wykonali, od początku ich działalności, ok. 4000 koncertów biorąc także udział w festiwalach i konkursach muzycznych w Polsce i poza granicami kraju uzyskując najwyższe nagrody i wyróżnienia. Podczas licznych podróży (do.2023 – 125 podróże artystyczne) odwiedzili­: m in. Australię, USA (trzykrotnie), Kanadę, Meksyk (czterokrotnie), Ekwador, Japonię i prawie wszystkie kraje Europy

×
×

Koszyk

Skip to content