Logo filharmonii

Zespół Pieśni i Tańca „Jawor”

Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie powstał w 1960 roku przy ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczej. W bieżącym roku przypada 60 lecie nieprzerwanej działalności artystycznej. Niezależnie od nazwy Uczelni zawsze był on Jej reprezentacyjnym Zespołem artystycznym. Początkowo w jego skład wchodziła jedna grupa taneczna, kapela oraz soliści. Z czasem Zespół rozrósł się do czterech grup tanecznych i dwóch kapel. O jego kształcie artystycznym zdecydowali założyciele Zespołu – Józef Dzik (choreograf, szef artystyczny) i Bogusław Szot (szef muzyczny i wokalny). Od samego początku powstający program zespołu różnił się od programu tego typu grup folklorystycznych.

Oprócz tańców regionalnych i narodowych powstały widowiska i obrzędy: „Wesele Lubelskie”, „Zapusty”, „Wyzwoliny na kosiarza”, później „Lubelska Suita Górnicza” i widowisko patriotyczne „Nie Zginęła”. Coraz bardziej doświadczona kadra Zespołu dbała o autentyzm i wysoki poziom prezentowanego programu. Dotychczas Zespół „Jawor” wykonał ponad 5000 koncertów i zrealizował 125 wyjazdów zagranicznych odwiedzając ponad 60 krajów na wszystkich kontynentach. Na szlaku koncertów „Jawora” znalazły się m.in.: Australia, Azory, Brazylia, Ceylon, Chile, Chiny, Dominikana, Egipt, Ekwador, Fidżi, Futuna (Polinezja Francuska), Hawaje, Indie, Indonezja, Izrael, Kanada, Kolumbia, Korea Południowa, Kostaryka, Libia, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Puerto Rico, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie), Tunezja, Turcja. W Europie niewiele zostało krajów, w których „Jawor” jeszcze nie występował.

W ostatnich latach „Jawor” zaprezentował wiele prestiżowych koncertów upamiętniających ważne wydarzenia historyczne m.in.: z okazji 30-lecia wizyty papieża Jana Pawła II w Lublinie z udziałem J. Zelnika (07.06.2017), z okazji 700-lecia miasta Lublina (27.04.2017), z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt. „Dla Niepodległej” (15.11.2018) oraz z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej (20.11.2019).

Przez sześć dekad działalności artystycznej Zespołu przewinęło się  kilka tysięcy studentów, z których część po ukończeniu studiów i pracy w Zespole, kontynuuje swoją pasję, w innych często założonych przez siebie zespołach w charakterze instruktora tańca. Duża ilość prób i koncertów sprzyja podnoszeniu i utrwalaniu wysokiego poziomu, a udział na licznych festiwalach krajowych i zagranicznych, w tym konkursowych, była okazja do jego weryfikacji. Na każdym zdobywał nagrody i wyróżnienia. Dowodzi to skutecznej popularyzacji polskiej muzyki, tańców i piosenek z uwzględnieniem naszego lubelskiego regionu.

×
×

Koszyk

Skip to content