Zuzanna Sosnowska

Jedna z najbardziej utalentowanych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia. Jest laureatką 1. Nagrody ex aequo na X Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2015 roku, jak również ośmiu nagród specjalnych – w tym dwóch za wykonanie utworów obowiązkowych.

 Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. Jej edukacja miała początek w Szkole Muzycznej Ist. i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st.im.W.Lutosławskiego w Białymstoku, gdzie pasję do wiolonczeli zaszczepiła jej mgr.Grażyna Gedroyć. W latach 2009-2012 kontynuowała naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im.Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie pracowała pod kierunkiem prof. Andrzeja Orkisza. W 2018 ukończyła 6-letnie studia w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze (DE) w klasie wybitnego wiolonczelisty i pedagoga prof. Wolfganga Emanuela Schmidta. Drugi tytuł magistra uzyskała w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, gdzie uczyła się  w klasie prof. Jensa Petera Maintza i Fernando Ariasa. Obecnie kończy prestiżowe studia podyplomowe Konzertexamen w Musikhochschule w Lubece pod kierunkiem prof. Troels Svane.

Zuzanna jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych.  Do najważniejszych nagród należą: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen, I Nagroda na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Petara Konjovića w Belgradzie, II miejsce (I nie przyznano) oraz nagroda specjalna na IX. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Antonio Janigro w Poreč (Chorwacja), nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym A. Janigro w Zagrzebiu, 1. Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Antona Rubinsteina w Düsseldorfie a także nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Luis Sigall w Chile.

Jej ostatnimi osiągnięciami z 2019 roku są: I nagroda ex aequo na Międzynarodowym Konkursie Kameralistycznym „Salieri-Zinetti” w Weronie (w Duo Sosnowska-Garcías) oraz III  nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym B.Mazzacurati w Turynie.

Młoda artystka otrzymała wiele impulsów i inspiracji podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych wiolonczelistów, takich jak: David Geringas, Frans Helmerson, Truls Svane, Jens Peter Maintz, Philippe Müller, Torleif Thedeen, Ivan Monighetti, Julius Berger, László Fenyö, Gustav Rivinius, Kazimierz Michalik. 

Zuzanna Sosnowska wiele uwagi poświęca również kameralistyce. W 2010 roku otrzymała 3. Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kameralistycznym w Calgary, jest również laureatką 1. Nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. J. Zarębskiego w Łomiankach/ Warszawie w kategorii muzyka kameralna. Jako stypendystka Fundacji Yehudi Menuhina –  Live Musik Now  występowała w różnych składach kameralnych przychodząc z muzyką do ludzi, którzy z różnych powodów i na skutek trudnych sytuacji życiowych nie są w stanie sami przyjść na koncert. W latach 2015-18 młoda artystka objęta była programem fundacji Villa Musica Rheinland Pfalz. Liczne zaproszenia na festiwale i cykle koncertów takie jak m.in. Krzyżowa Music, „Basso – Biennale Dźwięków Niskich i „Letnie koncerty na Grochowskiej  w Warszawie, Festival Clasclas w Hiszpanii, Music Connects w Szwajcarii, Musikfest Goslar, Soiree in Liszt Salon Altenburg w Niemczech dały jej możliwość występowania wspólnie z tak renomowanymi muzykami jak Vadym Kholodenko, Sunwook Kim, Marie-Pierre Langlamet, Antonio Meneses, Arto Noras, Diana Ketler, Roland Krueger, Andrej Bielow czy Berlin Piano Quartet.

Zuzanna koncertuje jako solistka, w duecie Sosnowska-Garcías z hiszpańskim pianistą Magí Garcías oraz jako członek Polish Soloists i Ensemble Esperanza w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie, Austrii, Norwegii, Holandii, we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Namibii. Jako solistka grała pod batutą m.in. Maestro Antoniego Wita, Tadeusza Strugały, Marka Mosia, Alexandra Humali, Jacka Błaszczyka, Jana Miłosza Zarzyckiego czy Adama Klocka z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, AUKSO, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Młodą Polską Filharmonią, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Suwalskiej, Pforzheim Philharmonie, Junge Kiel Philharmonie, Metamorphosen Berlin, Orchestra Cambra de Mallorca. 

W listopadzie 2018 roku Zuzanna dokonała nagrania archiwalnego dla Polskiego Radia – I Koncertu Wiolonczelowego Grażyny Bacewicz wraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Bassem Akiki. 

 Zuzanna jest stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2007-2012 była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Uhonorowana została również Deutschland Stipendium oraz Charlotte Krupp Stipendium ufundowane przez Neue Liszt Stiftung Bonn.

W 2019 roku w Teatrze Narodowym w Madrycie roku artystka otrzymała nagrodę specjalną Królowej Sofii z rąk Jej Wysokości.

Aktualnie artystka gra na instrumencie autorstwa Andrzeja Bobaka z 2007 roku.

×
×

Koszyk

Skip to content