DYREKCJA

Filharmonii Lubelskiej
Zastępca dyrektora ubrana na czarno. Uśmiecha się

Zuzanna Dziedzic

p.o. Dyrektora

Zuzanna Dziedzic pełni funkcję zastępcy dyrektora Filharmonii Lubelskiej od 2018 roku. Przez 26 lat kierowała Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. W tym okresie zbudowała prawie od podstaw nowy gmach Filharmonii z salą koncertową, stwarzając jednocześnie bardzo dobre warunki do rozwoju artystycznego orkiestry. Filharmonia pod jej dyrekcją stała się kulturalną wizytówką Jeleniej Góry i całego Dolnego Śląska, zajmując znaczące miejsce na mapie muzycznej kraju. Jako dyrektor zaangażowała się w działalność regionalną i współpracę transgraniczną na obszarze Euroregionu Nysa, z powodzeniem zdobywając przez szereg lat środki  finansowe  na  realizację  koncertów  w  ramach  unijnych  projektów  z partnerami z Czech i Niemiec. Wspólne koncerty z niemieckimi i czeskimi chórami oraz orkiestrami odbywały się na terenie całego Euroregionu Nysa. Poza działalnością koncertową i szeroką działalnością umuzykalniającą wśród dzieci i młodzieży inspirowała, rozwijała i wzbogacała kolejne edycje wydarzeń kulturalnych realizowanych przez Filharmonię Dolnośląską, które przed laty zainicjowała. Były to: Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, Festiwal Muzyki Teatralnej, Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Dzieci, Festiwal „Gwiazdy Promują” i wiele innych. W ramach „Filharmonii Młodych” organizowała koncerty symfoniczne i kameralne, otwierając szansę występu filharmonicznego utalentowanym młodym muzykom. Z dużym powodzeniem współpracowała z uczelniami muzycznymi m.in. z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie podczas realizacji ponad 20 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Gwiazdy Promują”, czy 6 edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci. Od 2018 roku pełni funkcję zastępcy Dyrektora Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Za zasługi wielokrotnie była uhonorowywana i nagradzana. Po oddaniu do użytku nowego gmachu Filharmonii w 2004 roku odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi. Miasto Jelenia Góra przyznało jej nagrodę w dziedzinie kultury, oraz tytuł Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry. Doceniona także przez społeczność miasta i regionu jeleniogórskiego – zdobyła w plebiscycie ogłoszonym w lokalnej gazecie „Nowiny Jeleniogórskie” tytuł „Człowiek Roku 2008”. Otrzymała także nagrodę Grand Prix Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz medal „Za szczególne zasługi dla UMFC” i „Medal Honorowy Uniwersytetu”. W 2010 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2012 roku otrzymała Złotą Odznakę „Zasłużona dla Województwa Dolnośląskiego” przyznaną przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, a w 2013 roku otrzymała Medal SPAM za zasługi dla Muzyki Polskiej. W 2016 roku otrzymała Nagrodę Kulturalną Nowin Jeleniogórskich „Złoty Kluczyk 2016” za wieloletnie zaangażowanie w budowanie marki Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oraz stworzenie z niej jednej z najlepszych instytucji kultury regionu. Przez dwie kadencje (do 2016 roku) była członkiem zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich.

Dyrektor trzymający batutę

Wojciech Rodek

I Dyrygent

Dyrygent, urodzony w 1977 roku w Brzegu. Gry na fortepianie uczył się od 8 roku życia w PSM I st. w Namysłowie i w PSM II st. we Wrocławiu u Jacka Gębskiego i Krystyny Puchały-Kajdasz. W latach 1998-2003 studiował dyrygenturę w klasie prof. Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie debiutował w 2000 roku z Orkiestrą Symfoniczną AM. Ukończył również Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował w instytucie Języka Rosyjskiego im. Puszkina w Moskwie. W 2005 roku wygrał konkurs na stanowisko asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie pracował w latach 2005-2007. Prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2007 roku uzyskał stopień doktora sztuki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a w 2020 habilitację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.  Laureat II nagrody na III Przeglądzie Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2002). W 2011 roku został wyróżniony Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii: Najlepszy Dyrygent. W 2015 roku odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze-Gloria Artis”.

Od 2005 roku związany z Filharmonią Lubelską jako dyrygent i dyrektor artystyczny, w 2018 został dyrektorem instytucji. Był kierownikiem muzycznym Gliwickiego Teatru Muzycznego /2010-2015/, dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej /2014-2016/, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi /2015-2017/. 

Dyrygował wieloma zespołami symfonicznymi m.in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą „Sinfonia Iuventus”, orkiestrami filharmonicznymi w Gdańsku, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Białymstoku, Kielcach, Łodzi, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu, Wałbrzychu, Katowicach, Rzeszowie, Krakowie, Lwowie, Weronie, orkiestrami w Toruniu, Płocku, Łomży, zespołami kameralnymi „Capella Bydgostiensis”, „Capella Cracoviensis”, „Leopoldinum”. Współpracuje stale z Ankara Presidential Symphony Orchestra, Antalya State Symphony Orchestra, Bursa Regional Symphony Orchestra, Izmir State Symphony Orchestra, European Johann Strauss Orchestra, INSO-Lviv, Lviv Philharmonic Orchestra, Royal Camerata Bucharest, Ostrava Janacek Philharmonic Orchestra, teatrami operowymi w Polsce i za granicą. Występował z wybitnymi solistami (m.in. Rafał Blechacz, Konstanty A. Kulka, Tomasz Strahl, Idil Biret, Ingolf Wunder, Michael Vaiman, Olga Rusina, Alexandre Dubach, Krzysztof Jakowicz, Marcin Zdunik, Paweł Wakarecy, Gavriel Lipkind, Lukas Geniusas, Jakub Jakowicz, Johannes Moser, Soyoung Yoon, Gautier Capucon, Gulsin Onay, Alexander Markov). 

Wojciech Rodek przygotowywał premiery dla Theatre Montansier w Wersalu (Mozart Apollo i Hiacynt), Teatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu (Loewe My Fair Lady), festiwalu „Wratislavia Cantans” (Britten Mały Kominiarczyk), Gliwickiego Teatru Muzycznego (Lehar Wesoła wdówka, Strauss Noc w Wenecji, Rodgers The Sound of Music, Lippa The Addams Family – Teatralna Nagroda im. J. Kiepury 2015 za najlepszy spektakl), Teatru Wielkiego-Opery Narodowej (Zubel Oresteja), Teatru Wielkiego w Łodzi /Mozart Don Giovanni, Strauss Noc w Wenecji, Czajkowski Eugeniusz Oniegin, Moniuszko Halka, Chaczaturian Spartakus/. Występował w najważniejszych salach koncertowych Europy i Chin m.in. w: Bazylei, Bernie, Dreźnie, Hamburgu, Monachium, Salzburgu, Wiedniu, Zurichu, Pekinie, Szanghaju. Brał udział w renomowanych festiwalach: „Wratislavia Cantans”, „Xanten Sommerfestspiele”, „Sinfonia Varsovia swojemu miastu”, „Wirtuozi” we Lwowie, Międzynarodowym Festiwalu im P. Czajkowskiego i N. von Meck w Winnicy.

Dyskografia Wojciecha Rodka zawiera nagrania muzyki symfonicznej i filmowej m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, NOSPR, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. Obecnie kontynuuje cykl nagrań z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej z zapomnianą muzyką polską, a także najważniejszymi dziełami światowego kanonu muzyki symfonicznej.