MAGIA DŹWIĘKU

„Opowieści z muzycznego kufra”

Audycje edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych klas I-III oraz IV-VI. Prezentują „żywą muzykę” przy jednoczesnym wprowadzaniu małego odbiorcy w świat Filharmonii oraz tworzeniu przyjaznych więzi, pozytywnych skojarzeń i emocji. Spotkania mają charakter interaktywnej pogadanki o muzyce. Młodzi melomani mają okazję poznać poszczególnych kompozytorów i ich utwory, wejść w tajniki podstawowych zagadnień muzycznych, form i styli oraz poznać bliżej najpopularniejsze instrumenty: ich budowę, cechy charakterystyczne, właściwości i walory.
Ciekawa i przystępna forma prezentacji, dostosowana do wieku odbiorcy połączona zostaje z zabawą i dowcipem, zachęcając do aktywnego udziału, budując jednocześnie bardzo szeroką i aktywną przestrzeń do zapamiętywania.
ANNA KABULSKA – przygotowanie i prowadzenie
DAWID REJA – animacja

25 PAŹDZIERNIKA
godz. 9:00: „Dobranocka na śniadanie”
godz. 11:00: „Historia starego zegara”

22 LISTOPADA
godz. 9:00: „Bliźniak bliźniakowi nierówny”
godz. 11:00: „2 do kwadratu”

10 STYCZNIA
godz. 9:00: „Wesoła kompania”
godz. 11:00: „D jak drużyna”

7 LUTEGO
godz. 9:00: „Wyspa skarbów”
godz. 11:00: „Wyprawa po drewniane złoto”

21 MARCA
godz. 9:00: „O czym szumią drzewa”
godz. 11:00: „Taki ten obcy”

4 KWIETNIA
godz. 9:00: „Co w głosie piszczy”
godz. 11:00: „Oddaj głos na jego osobliwość”

9 MAJA
godz. 9:00: „Gdzie przyjaciół trzech”
godz. 11:00: „Na tropie muszkieterów”

13 CZERWCA
godz. 9:00: „Czary mary, smyku smyk!”
godz. 11:00: „Tajemnica kapitana J”

AKADEMIA MUZYKI I PLASTYKI

„Portret Geniusza”

Audycje adresowane przede wszystkim do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz klas szkół ponadpodstawowych. Ich celem jest systematyczne upowszechnianie wiedzy o muzyce i historii sztuki oraz pokazanie korelacji między tymi dwiema pokrewnymi dziedzinami artystycznymi, zarówno pod kątem muzyki klasycznej jak i czasów współczesnych.
Atutem cyklu z jednej strony jest starannie opracowany program oraz aktywny udział wykonawców i prelegentów o ustalonej renomie. Z drugiej strony jest to możliwość potraktowania go jako okazji do prezentacji i promocji młodych talentów. Młodzież ma szansę poznać zarówno słynnych polskich dyrygentów i solistów, jak i utalentowanych rówieśników.
KAROL WIEWIÓRKA – przygotowanie i prowadzenie

WRZESIEŃ
„Jan Sebastian Bach – mistrz polifonii”

PAŹDZIERNIK
„E. Grieg – Chopin północy”

LISTOPAD
„Henryk Wieniawski – poeta skrzypiec”

STYCZEŃ
„W labiryncie sztuki współczesnej”

LUTY
„Edward Grieg – Chopin północy”

MARZEC
„Muzyka polska: Elsner, Chopin, Paderewski”

KWIECIEŃ
„Trzej wielcy klasycy wiedeńscy: Haydn, Mozart, Beethoven”

MAJ
„Karol Szymanowski i Béla Bartók”

POZNAJ SWOJĄ FILHARMONIĘ

Oferta dla  zorganizowanych grup szkolnych.
Przygotowywane indywidualnie otwarte próby orkiestry symfonicznej pozwolą poznać kulisy pracy zawodowych muzyków. W trakcie spotkań poznajemy bliżej bieżący repertuar Filharmonii. Wyjaśniamy rolę kompozytora i dyrygenta, a także odkrywamy istotę pracy i funkcjonowania orkiestry symfonicznej oraz poszczególnych sekcji instrumentów. Po muzycznym spotkaniu razem z przewodnikiem ruszamy w podróż po naszej filharmonii zwiedzając jej budynek oraz zaglądając z kulisy.

AUDYCJE NA ŻYCZENIE

Audycje, podczas których realizujemy program „na życzenie”, przy zorganizowanej grupie od 250 osób. Nasza oferta obejmuje spotkania muzyczne pt. „Perły baroku”, „Romantyczna dusza”, „Paryski salon Fryderyka Chopina”, „Nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale”, „Niepodległa Polska Ignacego Jana Paderewskiego”, „Muzyka i malarstwo XX wieku”, „Wielcy z Lublina”, „Standardy tradycyjnej muzyki jazzowej”, „W cieniu maków czerwonych”, „Impresjonizm malowany dźwiękiem”, „Astor Piazzola królem tanga”.