Artysta lekko obrócony ze smyczkiem w dłoni

Łukasz Cholewiński

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod okiem ojca w wieku 5 lat, a następnie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie w klasie prof. I. Stukasziny-Gąsior oraz prof. A. Wojtaszka. W 2013 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. J. Purzyckiego.

Swoje umiejętności gry na skrzypcach doskonalił na licznych kursach oraz festiwalach międzynarodowych pracując pod okiem wybitnych muzyków i pedagogów: prof. W. Schreibera (koncertmistrza Filharmonii w Kolonii), prof. G. Ludwiga (Konserwatorium w Monachium), prof. R. Kabary (AM w Krakowie), prof. M. Grabarczyka (AM w Poznaniu), J. Sachryn, czy prof. A. Tatarskiego (AM w Poznaniu) w dziedzinie muzyki kameralnej.

Od 2008 roku współpracuje z wieloma orkiestrami oraz instytucjami artystycznymi takimi jak: Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny w Lublinie, Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie, Sinfonietta Polonia w Poznaniu, Orkiestra L’autunno w Poznaniu, Tuscan Inernational Youth Orchestra we Florencji, European Johann Strauss Orchestra, Ocean String Quartet, Deutsches Radio Kammerorchester, grając liczne koncerty symfoniczne, kameralne oraz solistyczne zarówno w Polsce jak i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Chiny, Mongolia, Stany Zjednoczone, Kanada, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa i inne).

Obecnie jest skrzypkiem w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie oraz prowadzi klasę skrzypiec w Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie realizując się jako muzyk i pedagog.