FILHARMONIA

OR
KIE
STRA

Filharmonii Lubelskiej

slider

recenzje

John Frayne | Filharmonicy z Polski zagrali fenomenalnie

„Maestro Wojciech Rodek pokazał swój znakomity kunszt dyrygencki, w każdym calu osiągając zamierzony efekt. W „Wariacjach” orkiestra oddała wszystkie niuanse dzieła jakich mogła oczekiwać publiczność…”

The News-Gazette 2022

Pełny tekst w języku polskim
Pełny tekst w języku angielskim

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. H. Wieniawskiego zagrała w PAC  

„To my wybraliśmy ich” powiedział Bud Simmons, dyrektor PAC. „Mogliśmy ich zaprosić żeby wystąpili przed publicznością w regionie Pee Dee i na uniwersytecie. Postanowiliśmy, że ta w pełni profesjonalna orkiestra o światowej renomie wystąpi na naszej scenie w Francis Marion…”

The Patriot 2022

Pełny tekst w języku polskim
Pełny tekst w języku angielskim

„Ten fantastyczny koncert zakończył się kolejną porywającą interpretacją – IX Symfonii D-dur „Wielkiej” Schuberta. Wykonanie sięgnęło ideału! Był to cudowny sposób na otwarcie sezonu Community Concerts. Proszę mi wierzyć, publiczność rozeszła się do domów wniebowzięta, z niecierpliwością oczekując na kolejny koncert…”

Sanibel Captiva. Island Reporter, Islander, Current 2022

Pełny tekst w języku polskim
Pełny tekst w języku angielskim

zdjęcie z gazety, recenzja koncertu w filharmonii lubelskiej

„Dawno nie widziałam tak czytelnie i interesująco poprowadzonych tutti, jak zrobił to Rodek. Ponadto, co bardzo mnie ujęło, miał wielkie porozumienie z pianistą [Paweł Wakarecy]. (…) Wspólna idea została podparta wyjątkowo pięknym brzmieniem orkiestry dostosowywanym przez dyrygenta do muzycznej prozodii solisty (…)”

GAZETA WYBORCZA 2012

zdjęcie z gazety, recenzja koncertu w filharmonii lubelskiej

„Pojawienie się na estradzie dyrygenta Wojciecha Rodka wzbudza ogólny aplauz. Publiczność zdaje się polubiła tego artystę i jego sposób estradowego bycia. (…) Na szczęście udało się orkiestrze pod batutą Rodka bardzo wiele z (…) Wagnera uchwycić i zabrzmiał w całości bardzo dobrze, a momentami – nadzwyczajnie. (…) To duża sprawa, że dyrygentowi udaje się wprowadzać takie utwory do repertuaru orkiestry lubelskiej i pokazywać je w sposób interesujący i poruszający.”

GAZETA WYBORCZA 2012

zdjęcie z gazety, recenzja koncertu w filharmonii lubelskiej

„Suita z „Pietruszki zabrzmiała zajmująco, kolorowo (…), a orkiestra zdecydowanie zdominowała ten wieczór. (…) Dyrygent Wojciech Rodek zbierał całość w bardzo energicznych ruchach, co wydatnie wpłynęło na wizualny odbiór całości. (…) Dobra robota.”

GAZETA WYBORCZA 2012

zdjęcie z gazety, recenzja koncertu w filharmonii lubelskiej

“Zmartwychwstanie Wieniawskiego (…) Józef Wieniawski – wybitny pianista, jako dyrektor  artystyczny  Warszawskiego  Towarzystwa  Muzycznego  przywrócił  do działania  chór,  pod którego natchnieniem skomponował własny utwór na głosy
i orkiestrę (…) Maestro Rodek wziął na ramiona ciężar monumentalizmu i poniósł cały zespół na swoich ramionach. Orkiestra i chór doskonale odczytali dyrygenta,  i w pełni współpracując z nim wykonali wspaniałe dzieło.”

Muzyka XXI 3/2017

zdjęcie z gazety, recenzja koncertu w filharmonii lubelskiej

„Na szczęście są jeszcze Filharmonie, w których dba się o oryginalność, dba się o tradycję lokalną (…) Wielkim wydarzeniem było uświetnienie 100. rocznicy śmierci Józefa Wieniawskiego (…) przez Filharmonię Lubelską. To jedyna instytucja z pośród tych, które powinny dbać o kulturę polską, która (…) uświetniła ją koncertem. I to jakim! Był to koncert monograficzny co samo w sobie w Polsce jest czymś wyjątkowym.”

MUZYKA XXI 12/2012

zdjęcie z gazety, lubelscy filharmonicy wrócili z włoch

„Lubelscy Filharmonicy wrócili z Włoch. (…) Zespół grał znakomicie, śmiem twierdzić, że przeszedł sam siebie”

KURIER LUBELSKI 1981

zdjęcie z gazety, światosław richter w lublinie

„W wypełnionym po brzegi kalendarzu koncertów artysty, w jego licznych tournée Lublin znalazł się nieprzypadkowo. Światosław Richter wyraził życzenie wystąpienia z recitalem w naszej filharmonii.”

SZTANDAR MŁODYCH 1983

podziękowania Franco Ferrary dla Adama Natanka

„(…) Współpraca z profesorami Pańskiej Orkiestry była dla mnie i dla wszystkich dyrygentów kursu wielkim zaszczytem. Podziwialiśmy szczególnie prezentowaną Sztukę, cierpliwość okazywaną zmieniającym się dyrygentom, wzruszającą wspaniałomyślność i przykładna dyscyplinę.”

MAESTRO FRANKO FERRARA 1984

zdjęcie z gazety, koncert orkiestry filharmonii lubelskiej we francji

„Na pochwałę zasługuje również polska orkiestra z Lublina, która „śpiewa” z dużą żarliwością, bardzo elastycznie i z gorącą pulsacją rytmiczną, dająca Philippe Herreweghe silny punkt oparcia, aby podtrzymać chórzystów aż do progu obietnic wieczności kojarzących się z niemiecki requiem.”

JEAN PAUL PICHARD 1989 /FRANCE/

zdjęcie z gazety, orkiestra filharmonii lubelskiej w szwecji

“Torsten Östergren prowadzi polskich gości przez muzykę Prokofiewa, Mozarta i Beethovena, a solistą jest pianistka Kerstin Jansson.”

HALLANDSPOSTEN 1991

zdjęcie z gazety, koncert wadima repina i maksyma wengerowa w lubelskiej filharmonii

„(…) wirtuozeria siedemnastoletniego wadima Repina i czternastoletniego Maksyma Wengerowa – zwycięzców poprzednich konkursów młodych skrzypków – gwarantowała melomanom artystyczną ucztę”

KURIER LUBELSKI 1988

zdjęcie z gazety, koncert orkiestry filharmonii lubelskiej w szwecji

„Zamorskie tournée lubelskich filharmoników”

SZTANDAR LUDU 1988

zdjęcie z gazety, koncert orkiestry symfonicznej filharmonii lubelskiej we włoszech

„To stare, znane ze swego dorobku kulturalnego miasto, założyło oficjalnie ten znakomity zespół muzyczny w 1944 roku.”

IL PICCOLO GORIZIA 1988

zdjęcie z gazety, koncert orkiestry filharmonii lubelskiej we włoszech

„Stworzona tuż po zakończeniu wojny, Filharmonia Lubelska, której stałym dyrygentem jest Adam Natanek, wykonuje repertuar od muzyki klasycznej, romantycznej, aż po współczesną. Właśnie z tą orkiestrą polską, złożoną z siedemdziesięciu profesorów, wielu kompozytorów miało okazje zrealizować pierwsze wykonanie swych dzieł. Oklaskiwana w skali międzynarodowej Filharmonia Lubelska wystąpi jutro.”

MESSAGERO VENETO 1988

zdjęcie z gazety, koncert adama natanka w USA

„Polski dyrygent Adam Natanek, szef Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych”

SAN FRANCISCO CHRONICLE

zdjęcia z gazety, koncert orkiestry filharmonii lubelskiej w hiszpanii

„Znowu coś magicznego zaistniało wśród murów królewskiego Alcazaru. (…) publiczność pochyliła głowy wzruszona szlachetnością brzmienia wykonywanych utworów i słyszało się jakby ciche komentarze: To grają Polacy.”

ABC SEVILLA 1990

Wpis do księgi gości koncertu symfonicznego 17 listopada 2006 roku Konstantego Andrzeja Kulki – skrzypka, solisty koncertu oraz Davida Murphy'ego – dyrygenta koncertu.

„Dziękuję Filharmonii Lubelskiej za bardzo przyjemny tydzień prób i bardzo ekspresyjny koncert! Z najlepszymi życzeniami!”

David Murphy 2006

Wpis do księgi gości koncertu symfonicznego 23 listopada 1996 roku Jana Krenza – dyrygenta koncertu.

„Będę długo pamiętał nasz wspólny koncert – dziękuję za niezwykłą atmosferę i znakomite muzykowanie.”

Jan Krenz 1996

Wpis do księgi gości koncertu symfonicznego 24 i 25 stycznia 1992 roku Piotra Palecznego – pianisty, solisty koncertu.

„Z najlepszymi życzeniami – Jak zwykle!”

Piotr Paleczny 1992

Wpis do księgi gości koncertu symfonicznego 29 października 2004 roku Waldemara Malickiego – pianisty, solisty koncertu oraz Kazimierza Korda – dyrygenta koncertu.

„Serdeczne podziękowania za bardzo dobrą grę zespołu.”

Kazimierz Kord 2004

„W Lublinie jak zwykle miło i serdecznie i chwała za to filharmonii, ale szczerze mówiąc z dyrektorem Kordem jestem gotów grać wszędzie z takim samym entuzjazmem.”

Waldemar Malicki 2004

Wpis do księgi gości nadzwyczajnego recitalu fortepianowego 8 września 1991 roku Kevina Kenner – pianisty, solisty.

„To był naprawdę niezapomniany wieczór w waszej pięknej sali, ze względu na ciepłych ludzi w Lublinie. Oczekuję z niecierpliwością kolejnej wizyty. Z najcieplejszymi pozdrowieniami.”

Kevin Kenner 1991

Wpis do księgi gości nadzwyczajnego koncertu z okazji 50-lecia UMCS i 50-lecia PFL 23 listopada 1994 roku Krzysztofa Pendereckiego.

„Z wyrazami wdzięczności za niezapomniany koncert urodzinowy”

Krzysztof Penderecki 1994

Wpis do księgi gości nadzwyczajnego recitalu fortepianowego 21 stycznia 2007 roku Rafała Blechacza – pianisty, solisty koncertu.

„Jestem bardzo szczęśliwy, iż mogłem zagrać recital w Filharmonii Lubelskiej. Dzisiejszy Koncert, reakcja publiczności na pewno na długo pozostaną w mojej pamięci.”

Rafał Blechacz 2007

Wpis do księgi gości nadzwyczajnego recitalu fortepianowego Charlesa Richarda-Hamelina – pianisty, solisty koncertu.

„To radość i przywilej grać na waszym wspaniałym Steinwayu! Mam nadzieję, że powrócę do Lublina kilkukrotnie!”

Charles Richard Hamelin

Wpis do księgi gości koncertu symfonicznego 27 stycznia 2012 roku Pawła Wakarecy – pianisty, solisty koncertu.

„Serdeczne podziękowania dla Orkiestry za fantastyczną współpracę i dla Dyrektora za zaproszenie i doskonałą atmosferę. Kapitalna sala, kapitalna publiczność! To mój pierwszy i – mam nadzieję – nie ostatni pobyt w Lublinie.”

Paweł Wakarecy 2012

Wpis do księgi gości uroczystego koncertu z okazji 75-lecia Filharmonii Lubelskiej 12 grudnia 2019 roku Lukasa Geniusasa – pianisty, solisty koncertu.

„Z najmilszymi wspomnieniami z naszego koncertu z okazji 75-lecia orkiestry! Moją osobistą wdzięczność zawsze kieruję do Wojciecha, waszego niezastąpionego dyrygenta.”

Lukas Geniusas 2019

Wpis do księgi gości koncertu symfonicznego 21 października 2005 roku Barrego Kolmana – dyrygenta koncertu.

„Dziękuje”

Barry Kolman 2005

Wpis do księgi gości nadzwyczajnego recitalu fortepianowego 11 grudnia 2005 roku Takashiego Yamamoto – pianisty, solisty koncertu.

„Serdecznie dziękuję za zaproszenie do Lublina i za taką ciepłą publiczność!”

Takashi Yamamoto 2005

Wpis do księgi gości koncertu solowego 21 września 2019 roku w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich Coriny Marti – klawesynistki, solistki koncertu.

„Wspaniale było grać w Lublinie na pięknym nowym klawesynie! W mieście rodzinnym Jana, skryptora słynnej Tabulatury. Takie przeżycia pozostają w pamięci. Serdecznie dziękuję za to zaproszenie”

Corina Marti 2019

Wpis do księgi gości koncertu kameralnego 16 maja 1992 roku Antoine Mitchella – dyrygenta koncertu.

„Filharmonia Kameralna Fantastycznie!!”

Antoine Mitchell 1992

Wpis do księgi gości koncertu symfonicznego 24 listopada 1995 roku Jerzego Sterczyńskiego – pianisty, solisty koncertu oraz Andrzeja Borejko – dyrygenta koncertu.

„Z serdecznymi podziękowaniami za współpracę i życzeniami, aby Filharmonia mogła spokojnie pracować w nowo wykończonym budynku”

Jerzy Sterczyński 1995

„Na ulicy było dość zimno, za to na sali prób – gorąco! Dobrze pracowaliśmy razem, macie jeszcze duże możliwości – życzę od całego serca udanych koncertów, sukcesów, aplausu i codziennej żmudnej pracy, bez której szczęście muzykowania nie jest pełne! Dziękuję.”

Andrzej Boreyko 1995

Wpis do księgi gości koncertu symfonicznego 16 lutego 1996 roku Neala Stulberga – pianisty, dyrygenta koncertu.

„Piękni ludzie tworzą piękną muzyką – Dziękuję za wspaniały tydzień”

Neal Stulberg 1995

Wpis do księgi gości przy koncercie 30 kwietnia 1996 roku Josepha Malovanego – kantora synagogi w Nowym Jorku, solisty koncertu oraz Roberta Gierlacha – bas-barytona, solisty koncertu. Koncert poświęcony Pamięci Żydów Lubelskich Ofiar II Wojny Światowej.

“Orkiestra złożona z doskonałych muzyków – zaangażowanie i harmonia. Znakomite chóry lubelskie: Wielka wrażliwość, głęboka muzykalność, piękne głosy, znakomicie wyszkolone – występ do zapamiętania na długie lata”

Joseph Malovany 1996 r.

Wpis do księgi gości koncertu symfonicznego 23 kwietnia 1993 roku Adama Harasiewicz – pianisty solisty koncertu oraz Jerzego Swobody – dyrygenta koncertu.

„Dziękuję za wspaniałe przyjęcie, życzenia imieninowe i bardzo interesujący koncert!”

Jerzy Swoboda 1993

Wpis do księgi gości koncertu 13 marca 2015 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Braci WieniawskichElżbiety Karaś-Krasztel – pianistki, solistki koncertu oraz Jerzego Maksymiuka – dyrygenta koncertu.

„Z największą przyjemnością znów w Lublinie.”

Elżbieta Karaś-Krasztel 2015

„Przyjemnie było dyrygować!”

Jerzy Maksymiuk 2015