#zostańwdomu @5/ Zapraszamy do wirtualnej Filharmonii – Fonografia!

Przybliżamy dzisiaj Państwu część fonograficzną działalności naszej instytucji. W roku 2018 i 2019 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka wraz ze znakomitymi artystami dokonała szeregu nagrań zapomnianej muzyki polskiej. Na płytach znalazły się utwory Joachima Kaczkowskiego oraz Raula Koczalskiego.
Dziś prezentujemy Państwu jeden z utworów, które znalazły się na płycie, a mianowicie I Koncert skrzypcowy a-moll op. 8 Joachima Kaczkowskiego w wykonaniu znakomitej skrzypaczki Agnieszki Maruchy.

Joachim Kaczkowski (1789-1829) – polski skrzypek, kompozytor i pedagog. Pochodził z rodziny o żywych tradycjach muzycznych. Z relacji prasy wynika, że Kaczkowski był autodydaktą („Pamiętnik Warszawski”, 1810 nr 2, AmZ 1811 nr 27). Młodość spędził we Lwowie gdzie poznał takich kompozytorów jak Karol Kurpiński czy Józefa Elsner. 3 Lutego 1810 wystąpił wraz z Franciszkiem Lesslem w Teatrze Narodowym w Warszawie, prezentując swój Koncert a-moll, był to pierwszy występ obu artystów w tym mieście. W tymże roku wyjechał do również do Niemiec i pozostał tam kilka lat, zyskując powodzenie jako wirtuoz i kompozytor utworów kameralnych wydawanych w Niemczech i Austrii.

Pełny spis nagrań fonograficznych lubelskich filharmoników

Joachim Kaczkowski, Works for Violin and Orchestra (2019)
Koncert skrzypcowy nr 1 op. 8
Koncert skrzypcowy nr 2 op. 17
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Agnieszka Marucha – skrzypce
Wojciech Rodek – dyrygent
Acte Prealable APO470
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.