#zostańwdomu @6/ Zapraszamy do wirtualnej Filharmonii – Fonografia!

Dzisiaj prezentujemy Państwu kolejną część fonograficznej działalności naszej instytucji.
W roku 2018 i 2019 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka wraz ze znakomitymi artystami dokonała szeregu nagrań zapomnianej muzyki polskiej. Na płytach znalazły się utwory Joachima Kaczkowskiego oraz Raula Koczalskiego.

Dziś prezentujemy Państwu kolejny z utworów, który znalazł się na jednej z płyt, a mianowicie II Koncert skrzypcowy h-moll op. 17 Joachima Kaczkowskiego w wykonaniu znakomitej skrzypaczki Agnieszki Maruchy.

W sierpniu 1822 roku Kaczkowski powrócił do Warszawy i zamieszkał przy ul. Senatorskiej 460. W tym roku również miały miejsce jego występy we Lwowie w sali redutowej i w Warszawie w Teatrze Narodowym wraz z W. W. Würflem, gdzie wykonał kilka własnych kompozycji. Później nie koncertował już w Warszawie, poświęcił się niemal wyłącznie pracy twórczej i pedagogicznej. Zmarł w domu przy Rynku Starego Miasta 59, pozostawiając żonę i troje dzieci. Pochowano go na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Pełny spis nagrań fonograficznych lubelskich filharmoników

 

Joachim Kaczkowski, Works for Violin and Orchestra (2019)
Koncert skrzypcowy nr 1 op. 8
Koncert skrzypcowy nr 2 op. 17
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Agnieszka Marucha – skrzypce
Wojciech Rodek – dyrygent
Acte Prealable APO470
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.