#zostańwdomu @10/ Zapraszamy do wirtualnej Filharmonii

Przenieśmy się niezwykłą podróż wraz z pewnym tajemniczym instrumentem muzycznym. Będą nimi skrzypce. Cóż więc w tym tajemniczego?

Okazuje się, że historia poszczególnych instrumentów może być fascynująca i skrywać w sobie kawał historii. Chciałoby się powiedzieć o nich, ze względu na to jakim niecodziennym sytuacjom towarzyszyły, że są to instrumenty z duszą. Gra na nich staje się swoistym oryginalnym doświadczeniem historycznym i estetycznym.

Zachęcamy Państwa do wysłuchania reportażu „Brat Instrument” o niezwykłych skrzypcach, które swoje drugie życie zyskały dzięki muzykowi Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej – Grzegorzowi Cholewińskiemu.

„Zabytkowe skrzypce trafiły kilka lat temu do warsztatu lutniczego na lubelskim Starym Mieście. Tam zobaczył je skrzypek Filharmonii Lubelskiej Grzegorz Cholewiński i postanowił dać im drugie życie. Tym bardziej, że instrument miał niezwykłą historię - uratował życie człowieka, który trafił do obozu koncentracyjnego. Autorka w reportażu stara się dowiedzieć kim był tajemniczy właściciel skrzypiec, który - jak się okazało - dzięki umiejętności gry przeżył pobyty w Auschwitz, Gross-Rosen i Dachau. Audycja jest również opowieścią o więzi człowieka i instrumentu.”

Całą audycję można wysłuchać tutaj.