#zostańwdomu @13/ Zapraszamy do wirtualnej Filharmonii – Fonografia!

Prezentujemy Państwu kolejną część fonograficznej działalności naszej instytucji.
W roku 2018 i 2019 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka wraz ze znakomitymi artystami dokonała szeregu nagrań zapomnianej muzyki polskiej. Na płytach znalazły się utwory Joachima Kaczkowskiego oraz Raula Koczalskiego.

Dziś prezentujemy Państwu kolejny z utworów, który znalazł się na jednej z płyt, a mianowicie Koncert wiolonczelowy h-moll op. 85 Raula Koczalskiego w wykonaniu znakomitego wiolonczelisty Łukasza Tudzierza.

Przed I Wojną Światową Koczalski prowadził ożywioną działalność koncertową głównie za granicą. Zawsze wolał być określany kompozytorem, a nie odtwórcą, wyzbywał się wirtuozowskiego podejścia do granych utworów, by jak najlepiej oddać ich charakter, a nie popisywać się swoją techniką. Jego występy przerwała wojna i śmierć matki (ok.1920), w tym czasie oddał się głównie komponowaniu. Poślubił również Niemkę Elzę Fuchs. W 1926 roku zamieszkał we Włoszech nad Lago Maggiore, gdzie spędzał miesiące wiosenne i letnie. Resztę czasu przebywał w Paryżu. Do występów wrócił dopiero w roku 1934.

Pełny spis utworów, które zarejestrowali lubelscy filharmonicy

Raul Koczalski, String Concertos (2018)
Koncert skrzypcowy d-moll op. 84
Koncert wiolonczelowy h-moll op. 85
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Agnieszka Marucha – skrzypce
Łukasz Tudzierz – wiolonczela
Wojciech Rodek – dyrygent
Acte Prealable AP0504
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca