#zostańwdomu @14/ Zapraszamy do wirtualnej Filharmonii – Fonografia!

Dzisiaj prezentujemy Państwu kolejną część fonograficznej działalności naszej instytucji.

W roku 2018 i 2019 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka wraz ze znakomitymi artystami dokonała szeregu nagrań zapomnianej muzyki polskiej. Na płytach znalazły się utwory Joachima Kaczkowskiego oraz Raula Koczalskiego.

Dziś prezentujemy Państwu kolejny z utworów, który znalazł się na jednej z płyt, a mianowicie Koncert fortepianowy C-dur op. 125 Raula Koczalskiego w wykonaniu znakomitej pianistki Joanny Ławrynowicz.

II Wojna światowa zaskoczyła Koczalskiego w Polsce. Uciekł do Berlina, gdzie został represjonowany przez władze niemieckie, zabroniono mu występów i wyjazdu z miasta. Występował on jednak dla uczniów i przyjaciół. Po wojnie wrócił do Polski i został profesorem klasy fortepianu w PWSM w Poznaniu i Warszawie. Powrócił również do występów. Na 1949 rok planował liczne koncerty z okazji 100. rocznicy śmierci F. Chopina. Zmarł 24 listopada 1948 roku w szpitalu, gdy dzień wcześniej dostał ataku serca podczas ćwiczeń do koncertu.

Pełny spis utworów, które zarejestrowali lubelscy filharmonicy

Raul Koczalski, Piano Concertos (2018)
Koncert Fortepianowy C-dur nr 3 op. 125
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Joanna Ławrynowicz – fortepian
Wojciech Rodek – dyrygent
Acte Prealable AP0502
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funfuszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca