MusicWeb International o naszych nagraniach z muzyką Raula Koczalskiego

Z wielką przyjemnością chcemy podzielić się z Państwem nie tylko naszą fonografią, ale i samym jej oddźwiękiem w formie recenzji.

Uwagę komentatorów portalu MusicWeb International działającego przy William Alwyn Society zwróciła płyta z muzyką Raula Koczalskiego (AP0503) nagrana w 2019 roku przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka, we współpracy z wydawnictwem Acte Prealable. Nagranie zawiera dwa niepublikowane dotąd Koncerty fortepianowe (V d-moll op. 140, VI E-dur op. 145). Solistką utworów jest niezastąpiona Joanna Ławrynowicz.

Poniżej publikujemy dla Państwa fragment tekstu w języku polskim. Zachęcamy również do lektury pełnego tekstu (w języku angielskim).

„Poprzednie wydawnictwa z tej serii odkryły przed melomanami ogromną różnorodność dorobku kompozytorskiego polskiego wirtuoza fortepianu, Raula Koczalskiego. Trzecia, ostatnia część kolekcji poświęcona jego koncertom fortepianowym przedstawia artystę w końcowej fazie kariery oraz przy końcu życia, prezentując dzieła powstałe w latach 1942-1946, czyli na dwa lata przed śmiercią [...]
Interpretacje Joanny Ławrynowicz, która tutaj wciela się w podwójną rolę wykonawcy i twórcy, są bez wątpienia wybitne. Można odczuć szczególną nić porozumienia jaką artystka nawiązała z Wojciechem Rodkiem oraz symfonikami Filharmonii Lubelskiej, co zostało uwiecznione na znakomicie zarejestrowanym nagraniu.
Koncerty fortepianowe Koczalskiego reprezentują mniej znaną, acz osobliwą ścieżkę w historii muzyki polskiej. Stanowiąc niezwykle osobiste choć nie zawsze wewnętrznie spójne komentarze rzeczywistości, potrafią dotrzeć do najgłębszych zakamarków duszy słuchacza." (Jonathan Woolf, tłum. Anna Król)


Raul Koczalski, Piano Concertos (2019)
Koncert fortepianowy nr 5 d-moll op. 140
Koncert fortepianowy nr 6 E-dur op. 145
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Joanna Ławrynowicz – fortepian
Wojciech Rodek – dyrygent
Acte Prealable APO503
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Pełny spis nagrań płytowych Filharmonii Lubelskiej znajdziecie Państwo tutaj