201. Urodziny Mistrza Stanisława Moniuszki

W dniu 5 maja przypada rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, ojca polskiej opery narodowej, twórcy „Śpiewników domowych" – Stanisława Moniuszki.

Nikt tak bardzo jak on nie czerpał z polskiej muzyki ludowej (pieśni, tańców) oraz z twórczości polskich poetów (np. Kochanowski, Mickiewicz) propagując je w całym kraju i za granicą, utrwalając w ten sposób ducha Polskości w trudnych czasach zaborów.

Urodził się 5 maja 1819 roku we wsi Ubiel. Dużo podróżował po Polsce jak innych krajach europy ale to nasza ojczyzna najbardziej inspirowała go do pracy. Jak sam mówił o swojej twórczości: „Ja nic nowego nie tworzę; wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł”.

Zmarł na atak serca w 1872, zmęczony pracą, stałymi trudnościami materialnymi i niepochlebnymi recenzjami ostatnich dzieł. Pogrzeb artysty, w którym mogło uczestniczyć nawet 60 do 100 tysięcy osób, stał się manifestacją narodową. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W roku 2019 w Polsce obchodziliśmy, z okazji 200. rocznicy jego urodzin – Rok Moniuszkowski. Z tej okazji instytucje kultury w całym kraju organizowały wydarzenia (między innymi koncerty, spektakle operowe i baletowe, happeningi, imprezy plenerowe) upamiętniające tego wielkiego artystę. Również imię Stanisława Moniuszki otrzymał nowo wyremontowany Dworzec Centralny w Warszawie.

Nazwisko i twórczość wielkiego kompozytora propagowała również Filharmonia Lubelska m. in. cyklem koncertów „Śpiewnik domowy na Lubelszczyźnie”, które odbyły się w wielu miastach naszego województwa.