Ferie z Filharmonią

                                                                                                                                                                                                                                                        
Filharmonia zaprasza na wyjątkowe ferie. Tęsknimy za naszą salą koncertową i orkiestrą, niestety w dalszym ciągu nie możemy się spotkać. W tym okresie zaplanowaliśmy dla Was audycje i warsztaty dla najmłodszych, które poprowadzi Justyna Wiąckiewicz i Anna Kabulska znane naszym bywalcom filharmonii z zeszłorocznych spotkań. W ramach audycji dla całych rodzin wystąpią muzycy naszej orkiestry. Proponowane przez nas spotkania będą mogli Państwo obejrzeć w swoich domach za pośrednictwem kanału YouTube Filharmonii Lubelskiej.

 

– Czwartek, 7 stycznia – Z DŹWIĘKAMI WŚRÓD ZWIERZĄT
Warsztaty muzyczne dla dzieci z udziałem instrumentarium Carla Orffa

Justyna Wiąckiewicz – scenariusz, prowadzenie warsztatów
Anna Kabulska – opracowanie muzyczne, akompaniament

Program:
Grażyna Kilbach – KOT NA KLAWISZACH (oprac. Anna Kabulska)
Elżbieta Rakowska/Maria Majchrzak – KUKUŁECZKA
Ludwig Jerzy Kern – WIERSZ, W KTÓRYM SYCZY PRZEZ CAŁY CZAS
Małgorzata Strzałkowska – TRZNADLE
Małgorzata Strzałkowska – MUSZKA

OBEJRZYJ WARSZTAT MUZYCZNY


– Poniedziałek, 11 stycznia – ŚWIĄTECZNE MUZYKOWANIE

Agnieszka Miedzwiecka – harfa
Andrzej Schab – klarnet
Karol Wiewiórka – słowo o muzyce

W programie kolędy polskie i inne utwory świąteczne.

Rozgośćcie się wygodnie przed Waszymi ekranami i przygotujcie się na wspaniałą podróż. A to wszystko za sprawą muzyki – bo któż, jak nie ona mogłaby sprawić, że poczujemy się otoczeni świąteczną atmosferą okresu Bożego Narodzenia. Ludzkość od dawna zauważyła wiele korzyści, jakie niesie ze sobą obcowanie ze sztuką, a w szczególności ze sztuką muzyczną. Powierzano jej wiele, od ukojenia najskrytszych duchowych potrzeb do wiernego towarzyszenia przy prostych czynnościach życia codziennego. Wsłuchajcie się w dźwięki dwóch fascynujących instrumentów – łagodnego i ciepłego klarnetu oraz magicznie brzmiącej harfy. Niecodzienne to zestawienie, te dwa instrumenty rzadko spotykają się razem w duecie. Jak wg Was brzmią te dwa instrumenty? Jak byście je określili? Klarnet – ciepły, czy szorstki? skrzeczący, czy miły dla ucha? a może zbyt łagodny, czy w sam raz na świąteczne spotkanie? A harfa? magiczna prawda? Może również za łagodna? Jakie jest Wasze zdanie? Niech przemówi muzyka.
W całej historii myśli ludzkiej to muzyka właśnie była tym środkiem, który najlepiej sprawdzał się w przekazywaniu oraz celebrowaniu tajemnicy Bożego Narodzenia. Pragnienie ludzi wyrażenia swojej radości w trakcie Świąt znajdowało swe ujście w muzykowaniu, które w zależności od czasu i miejsca przybierało różne formy. Do dzisiaj w wielu miejscach w Polsce istnieje żywa tradycja kolędowania, która wpływa na tożsamość poszczególnych społeczności.