Mikołaj Górecki

W wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach, a w rok później na fortepianie. Po ukończeniu w 1990 Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach w klasie fortepianu, rozpoczął studia kompozytorskie w tamtejszej Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem ojca – Henryka Mikołaja Góreckiego. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1995. W latach 1996-97 otrzymał dwa stypendia z The Banff Centre for the Arts w Kanadzie, gdzie przebywał doskonaląc swój warsztat kompozytorski. W 2000 obronił doktorat z kompozycji w Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. W latach 2000-2001 wykładał w McGill University w Montrealu. Obecnie mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych.
W 1988 uzyskał I nagrodę na I Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Bielsku-Białej za Preludia na fortepian, a w 1994 - III nagrodę Kapituły Krytyków na II Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie za Sonatę na klarnet i fortepian(1993-94).
Jego utwory są grywane na światowych estradach koncertowych, m. in.: w De Ijsbreker Centre w Amsterdamie, w Lincoln Center - A. Fisher Hall w Nowym Jorku, Montrealu, Quebec City, Victorii, Edmonton, Waszyngtonie oraz w ramach takich festiwali jak Światowe Dni Muzyki ISCM w Słowenii.