Piotr Pławner

Należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. „Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu. O tej interpretacji można mówić tylko w superlatywach“ – pisze o artyście gazeta „Stuttgarter Zeitung“, The Times pisze „to wyjątkowy, nieskazitelny talent”, a Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.
Artysta rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku sześciu lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. W latach 1983-1989 był uczniem docent Iwony Wojciechowskiej, od 1989 roku kształcił się pod kierunkiem Zenona Płoszaja. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie profesora Z. Płoszaja. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował następnie w klasie mistrzowskiej u profesora Igora Ozima w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 został wyróżniony nagrodą specjalną „Tschumi-Preis“ za najlepszy dyplom solistyczny. W latach 1985-1991 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Piotr Pławner jest laureatem szeregu konkursów krajowych i międzynarodowych. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994), 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 55-letniej historii tego konkursu, dopiero po raz trzeci). Wcześniej w swojej karierze został laureatem V Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie (1983), I Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych I stopnia klas skrzypiec i altówki w Olsztynie (1985), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego profesora Tadeusza Wrońskiego (1990),  II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie (pierwsza nagroda, 1990).