Teresa Majka-Pacanek

Doktor sztuk muzycznych, dyrygent- chórmistrz  Chóru Filharmonii Krakowskiej. Ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Arkadiusza Basztonia. Podczas studiów rozpoczęła współpracę z chórami amatorskimi, zdobywając doświadczenie jako dyrygent i doskonaląc tym samym swoje umiejętności. Od roku 1983 do dnia dzisiejszego prowadzi chór męski HASŁO im. dra Henryka Jordana. W latach 1984-1989 była zatrudniona w Państwowym Liceum Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Krakowie na stanowisku dyrygenta chóru. W tym samym okresie zaangażowana została jako asystent dyrygenta chóru Dominanta Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Od roku 1985 związana jest z Filharmonią im. K. Szymanowskiego w Krakowie, gdzie podjęła pracę w charakterze artystki chóru. W latach 1989-1993 była kierownikiem i dyrygentem Chóru Kameralnego Filharmonii Krakowskiej, z którym odbyła trzykrotne tournées do Francji (obejmujące 55 koncertów w 49 miastach), brała udział w licznych koncertach okolicznościowych w kraju i za granicą oraz międzynarodowych festiwalach (Dni Muzyki Gitarowej 1988,1993; Festiwal Muzyki Współczesnej FUTURES MUSIQUES IV w Paryżu 1989; Miesiąc Kultury Europejskiej  w Krakowie 1992), a także dokonała 3 nagrań fonograficznych.
W latach 1991-2009 pracowała jako asystent chórmistrza chóru mieszanego,  pozostając jednocześnie artystką chóru. Od kwietnia do listopada 2009 pełniła obowiązki dyrygenta-chórmistrza, a od października 2009, po wygranym konkursie na stanowisko dyrygenta- chórmistrza kieruje chórem mieszanym Filharmonii Krakowskiej.
Koncertowała w Austrii, Czechach, Danii, Francji, na Litwie, Ukrainie, w Rumunii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech i we Włoszech, gdzie m.in. w Watykanie dyrygowała podczas Mszy Kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII (27 kwietnia 2014). Współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami i artystami z Polski i z zagranicy. Z okazji 70 rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, przygotowywała okolicznościowy koncert z udziałem Jubilata.
Bardzo ceni sobie współpracę z jednym z wybitnych chórmistrzów w Polsce – Janem Łukaszewskim, szuka także możliwości wymiany doświadczeń z innymi chórmistrzami na świecie. Do takich należy Gary Graden, znakomity specjalista w dziedzinie chóralistyki.
W październiku 2014 roku Teresa Majka-Pacanek została odznaczona medalem Honoris Gratia, przyznawanym przez Prezydenta Miasta Krakowa.