Wojciech Koprowski

Urodził się w 1987 roku w Łodzi. W 2006 roku ukończył szkołę drugiego stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie prof. Romana Lasockiego oraz prof. Tomasza Bartosiaka. Był także uczniem prof. Mirosława Ławrynowicza. W latach 1996 - 2008 pobierał również nauki u prof. Wolfganga Marschnera i Ariane Mathaus w Spohr Akademie we Freiburgu. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, gdzie obecnie pracuje na stanowisku asystenta. W kraju i za granicą uczestniczył w kursach mistrzowskich, pracując z wieloma wybitnymi pedagogami, jak: Robert Szreder, Krzysztof Węgrzyn, Sherban Lupu, Andres Cardenes, Igor Frolov.
Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich, między innymi w Łodzi, Olsztynie, Gdańsku, Elblągu, Lublinie, Poznaniu oraz konkursów międzynarodowych - otrzymał II nagrodę na konkursie im. Louisa Spohra w Weimarze, II nagrodę na konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, II nagrodę na "Konkursie Bałtyckim" w Gdańsku oraz IV nagrodę na konkursie im. Louisa Spohra we Freiburgu. W 2006 roku był półfinalistą XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Wielokrotnie występował w ramach festiwali promujących młode talenty, takich jak: Estrada Młodych, Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Tydzień Talentów. Otrzymuje również zaproszenia na prestiżowe festiwale europejskie, między innymi Beethoven Festival Sutri (Włochy), Spohr Festiwal (Niemcy). Koncertował z wieloma filharmoniami w Polsce pod batutą wybitnych dyrygentów, między innymi Wojciech Rajski, Jerzy Kosek, Mirosław Błaszczyk, Bogusław Dawidow. Występował w Niemczech, Włoszech, Holandii, Słowacji, Austrii, Szwajcarii, Austrii, Szwecji oraz Kanadzie. Był stypendystą Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci, Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Lions Club Nike Warszawa oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu Młoda Polska.
Wojciech Koprowski Jest jednym z niewielu skrzypków wykonujących w ramach jednego recitalu wszystkie Sonaty na skrzypce solo op. 27 Eugene Ysaye'a. Jego debiutancka płyta "Ysaye Impressions" była nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategoriach recital solowy roku oraz debiut roku. Gra na instrumencie wykonanym przez Marka Olmę w 2007 roku.
Od 2007 roku jest skrzypkiem Meccorre String Quartet, uznawanego za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Zespół ten w kwietniu 2012 roku zdobył II miejsce oraz nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów W. A. Mozarta, J. Haydna, jak również utworu obowiązkowego B. Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty i Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani" w Reggio Emilia. W roku 2010 kwartet został laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (II i III nagrody nie przyznano), a w roku 2009 zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen.
Zespół ma w swoim dorobku artystycznym występy w ramach czołowych festiwali europejskich, m. in. Rheingau Musik Festival, Mecklemburg Vorpommern, Festiwal Wielkanocny L. van Beethovena, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele, oraz w wielu prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethovenhaus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu czy Frick Collection w Nowym Jorku.
W 2012 roku Meccorre String Quartet otrzymał główną nagrodę w konkursie Irene Steels-Wilsing Stiftung, dzięki której ukazała się w 2013 roku debiutancka płyta CD zespołu, zawierająca Kwartety smyczkowe W. A. Mozarta i L. van Beethovena.
Zespół kształcił się początkowo u członków kwartetu Camerata, a od roku 2009 studiuje w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie. W roku 2012 kwartet uzyskał stypendium na studia w mistrzowskiej klasie kameralistyki Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Meccorre String Quartet doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich (m.in. Reggio Emilia String Quartet Festival, Beethoven Haus Masterclass w Bonn, Jeunesses Musicales w Weikersheim), prowadzonych przez wybitnych artystów takich jak: Gerhard Schulz (Alban Berg Quartet), Cuarteto Casals, Vogler Quartett, Kuss Quartett, Barthold Kuijken, Heime Müller, Antonello Farulli, Peter Cropper  (Lindsay String Quartet). Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu było uczestniczenie w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Alfreda Brendela.
W 2011 roku Meccorre String Quartet otrzymał nominację do nagrody „Paszport Polityki" w kategorii muzyka poważna m.in. za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów.
Kwartet oraz indywidualnie każdy z jego członków jest również stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programu „Młoda Polska”. Dzięki wsparciu MKiDN Meccorre String Quartet ma szansę na spełnienie swojej misji jaką jest propagowanie muzyki kameralnej w miejscach o ograniczonym dostępie do dóbr kultury, kładąc szczególny nacisk na koncerty w szpitalach dla dzieci i młodzieży.
Muzycy dokonali licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych dla Bayerischer Rundfunk, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF oraz Phoenix. Realizacja Kwartetu smyczkowego F. Schuberta „Śmierć i Dziewczyna" dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody „Gwarancje Kultury” 2011.
Od roku 2010 Meccorre String Quartet jest gospodarzem i organizatorem odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi”, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.  

OSIĄGNIĘCIA KONKURSOWE
Międzynarodowy Konkurs Kwartetów smyczkowych Wigmore Hall w Londynie - II Nagroda oraz trzy Nagrody Specjalne 2012
Międzynarodowy Konkurs Kwartetów smyczkowych Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia - Nagroda Finalisty oraz Nagroda Specjalna 2011
Międzynarodowy Konkurs Kwartetów smyczkowych im. Maxa Regera w Weiden - I Nagroda 2010
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen - I Nagroda - 2009
Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Skrzypcowy w Gdańsku - II Nagroda - 2007
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - Półfinalista - 2006
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Szymanowskiego w Łodzi - II Nagroda - 2005
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Louisa Spohra we Freiburgu - IV Nagroda - 2003
Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie - II Nagroda - 2002
Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. J. F. Telemanna w Poznaniu - I Nagroda - 2002
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Louisa Spohra w Weimarze - II Nagroda - 2001
Ogólnopolskie Przesłuchania Szkół Muzycznych II stopnia w Elblągu - IV Nagroda - 2001
Regionalny Konkurs "Młodego Skrzypka" w Łodzi - I Nagroda - 1999
Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku - I Nagroda - 1999
Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy Szkół Muzycznych I stopnia w Olsztynie - I Nagroda - 1999