Aleksandra Bryła

 

W wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę w klasie skrzypiec Bernarda Tomasińskiego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku, którą ukończyła z wyróżnieniem. Do 2003 roku była uczennicą Ogólnopolskiej Szkoły II stopnia im. Henryka Wieniawskiego (tzw. „Szkoły Talentów”) w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Marcina Baranowskiego. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie wyżej wymienionych pedagogów. W czasie studiów była stypendystką programu „ERASMUS”, w ramach którego kształciła się pod kierunkiem prof. Sylwii Marcovici w Grazu. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów,  m.in.: M. Jaszwili, M. Frischenschlagera, A. Brendela, G. Schulza, V. Martinez, N. Prischepenko. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Aleksandra Bryła jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego "Toruń 2007 Karol Szymanowski in memoriam", Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Jahnkego w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Usti nad Orlicą w Czechach. Niezależnie od licznych sukcesów odniesionych w karierze solistycznej realizuje się na niwie muzyki kameralnej, zdobywając wiele nagród na konkursach kameralnych, m.in. nagrodę specjalną i tytuł finalistki Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia, drugie miejsce na Wigmore Hall London International String Quartet Competition, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden. Od 2007 roku współtworzy kwartet smyczkowy Meccore String Quartet, z którym prowadzi żywą działalność koncertową zarówno w Polsce jak i za granicą.

Aleksandra Bryła była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Płockiej, jak również Marszałka Wielkopolskiego. W 2013 roku została stypendystką programu "Młoda Polska". Dzięki wsparciu MKiDN Aleksandra Bryła zrealizowała swój program propagowania muzyki kameralnej w miejscach o ograniczonym dostępie do dóbr kultury, kładąc szczególny nacisk na koncerty w szpitalach dla dzieci i młodzieży. Jest autorką projektu „MecCorespondances” - cyklu monograficznych recitali połączonych z lekturą korespondencji danego kompozytora.

Aleksandra Bryła jest autorką książki „Retoryka w wybranych Sonatach na klawesyn i skrzypce J. S. Bacha” wydanej przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Ponadto dokonała licznych nagrań dla TVP Kultura, Bayerischer Rundfunk, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury oraz NDR. Wraz z kwartetem Meccore otrzymała nominacje do „Paszportów Polityki” oraz „Gwarancji Kultury”.  Aleksandra Bryła gra na skrzypcach Krzysztofa Krupy z 2012 roku.