Grzegorz Palus

Urodzony w 1987 roku w Krakowie muzyk, zaliczany do grona najwybitniejszych polskich akordeonistów młodego pokolenia. Jest absolwentem The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze (studia Master of Music w klasie prof. Geira Draugsvolla) oraz Hochschule für Musik Detmold (studia Konzertexamen w klasie prof. Grzegorza Stopy). Dyplom studiów magisterskich uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie.
W swoim dorobku posiada ponad czterdzieści nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych w Polsce, Chorwacji, Słowacji, Niemczech. Do największych sukcesów należą m in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Popradzie (Słowacja), I nagroda w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja), II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) oraz laury w najbardziej znaczących ogólnopolskich konkursach akordeonowych w Chełmie, Czechowicach-Dziedzicach, Mławie, Przemyślu i Sanoku.
Grzegorz Palus był wielokrotnie honorowany stypendiami Ministra Kultury, Stypendium „Młoda Polska”, Stypendium „Sapere Auso” oraz Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa.
Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą występując z repertuarem solowym i kameralnym w Austrii, Danii, Litwie, Niemczech, Słowacji, Włoszech, Ukrainie oraz USA. W 2013 roku zadebiutował na scenie Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, wykonując koncert solowy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej.
Od 2011 roku wraz z Aleną Budzinakovą współtworzy międzynarodowy duet akordeonowy – Duo Accosphere. Zespół zdobył szereg nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych oraz regularnie występuje na prestiżowych festiwalach, w filharmoniach i instytucjach kultury w kraju i za granicą. Grzegorz Palus ponadto współpracuje z muzykami innych specjalności oraz występował jako członek zespołu Modern Symphony Orchestra, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonii Zabrzańskiej oraz Capelli Tarnoviensis Creo.
Od 2016 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich i warsztatów m in. w Europejskim Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach, Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie, szkołach muzycznych i innych placówkach w kraju. Dokonał nagrań dla niemieckiego radia WDR3, oraz Polskiego Radia. Uczestniczy w prawykonaniach współczesnych solowych i kameralnych kompozycji akordeonowych, a także bierze udział w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych.