Marcin Mączyński

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył w klasie dr Barbary Łypik-Sobaniec. Swoje umiejętności doskonalił na kursach i wykładach prowadzonych przez tak wybitnych pedagogów jak Peter Buck, Kaja Danczowska, Witold Herman, Adam Klocek. Był również członkiem kwartetu gitarowego, którego pierwszym skrzypkiem oraz kierownikiem artystycznym była prof. Kaja Danczowska. Zespół odbył szereg koncertów, w ramach których prezentował niezwykle rzadko wykonywane w Polsce utwory Niccolo Paganiniego i Franza Schuberta.

Od roku 2006 pełni funkcję lidera grupy wiolonczel Orkiestry Sinfonietta Cracovia, kameralnego zespołu z którym koncertuje w kraju i za granicą, współpracując między innymi z artystami tej klasy, co Maxim Vengerov, Gidon Kremer, Piotr Anderszewski, Rafael Payare.

Jako kameralista i muzyk Sinfonietty Cracovii brał udział w szeregu nagrań płytowych, rejestrując albumy dla prestiżowych wydawnictw polskich i europejskich (Sony Classical, DUX).  Od 2012 roku występuje jako gościnny wiolonczelista w Kwartecie Smyczkowym DAFO – zdobywcy nagrody Fryderyk. Od 2019 roku jest członkiem Meccore String Quartet. 

Prowadził kursy wiolonczelowe w ramach Akademii Festiwalu Pablo Casalsa w Prades oraz zajęcia z Lusławicką Orkiestrą Talentów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. 

Swojej działalności artystycznej nie ogranicza do muzyki klasycznej. Jest kompozytorem i aranżerem swobodnie poruszającym się w różnych gatunkach muzycznych, od jazzu po rock. Prowadząc aktywną działalność koncertową, jako członek Bartosz Dworak String Quartet współpracuje między innymi z czołową polską wokalistką jazzową Dorotą Miśkiewicz.