Forum Lutosławskiego. Arcydzieła Współczesnej Muzyki Kameralnej


Wtorek, 14 maja 2019, godz. 19:00
Bilety 30, 20, 5 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. W. Lutosławskiego

Arcydzieła Współczesnej Muzyki Kameralnej

Kwartet Śląski 
Szymon Krzeszowiec – I skrzypce 
Arkadiusz Kubica – II skrzypce 
Łukasz Syrnicki – altówka 
Piotr Janosik – wiolonczela 


Program: 
W. Lutosławski – Kwartet smyczkowy
M. Stachowski – Musica festeggiante (pierwsze wykonanie w Lublinie) 
H.M. Górecki – I Kwartet smyczkowy „Już się zmierzcha” op. 62
H.M. Górecki – II Kwartet smyczkowy „Quasi una fantasia” op. 64

 

Kwartet Śląski to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. Istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Zespół doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów takich kwartetów jak LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana czy Berg. Repertuar Kwartetu Śląskiego obejmuje ponad 450 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali ponad 140 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana. Kwartet Śląski cieszy się międzynarodową sławą, koncertując na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Występował w tak renomowanych salach, jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, De Singel w Antwerpii, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Salle Pleyel w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu czy Bellas Artes w Mexico City. Artyści nagrywają muzykę wielu epok, koncentrując się na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia. Bogaty dorobek fonograficzny Kwartetu obejmuje ponad 50 płyt wydanych przez takie wytwórnie, jak: ECM, EMI Poland, Olympia, CD Accord, Chandos,czy Radio Katowice. Nagrania Kwartetu Śląskiego były 24-krotnie nominowane do nagrody „Fryderyka”, a 6-krotnie zespół otrzymał tę statuetkę. Od 1993 roku zespół był organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście, którego 25 edycji zgromadziło na estradach festiwalu dziesiątki wybitnych artystów z kraju i zagranicy. Kwartet Śląski jest także laureatem wielu nagród oraz odznaczeń. Spośród najważniejszych należy wymienić: Złoty Krzyż Zasługi (1999), Orfeusz za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień (2002), Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008). We wrześniu 2017 zespół został nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej, Gramophone Classical Music Awards 2017 w kategorii muzyki kameralnej za płytę z utworami Grażyny Bacewicz. Płyta Grażyna Bacewicz. Kwartety smyczkowe I-VII jest pierwszym albumem Kwartetu Śląskiego wydanym w wydawnictwie Chandos. BBC Magazine przyznał mu maksymalną ocenę pięciu gwiazdek, a utwory Bacewicz znalazły się wśród najczęściej emitowanych muzyki klasycznej w brytyjskich stacjach radiowych. W tym roku drugi album dla firmy Chandos z Kwintetami fortepianowymi, Kwartetem skrzypcowym i wiolonczelowym Grażyny Bacewicz otrzymał nominację do najlepszego nagrania muzyki kameralnej w BBC Music Magazin.

Jeden z najznakomitszych polskich i światowych kwartetów smyczkowych, jakim pozostaje bez wątpienia od wielu lat Kwartet Śląski, wykona arcydzieła polskiej współczesnej literatury muzycznej tego gatunku. Będą to w pierwszej części koncertu cechujący się wielkim bogactwem i wyrafinowaniem Kwartet smyczkowy Witolda Lutosławskiego oraz „Musica festeggiante” znakomicie posługującego się tym gatunkiem Marka Stachowskiego. Swój utwór Marek Stachowski zadedykował temu właśnie zespołowi, z którego udziałem miało miejsce w Krakowie w 1995 roku prawykonanie dzieła. W drugiej części koncertu usłyszymy dwa niezwykle energetyczne, ale też ascetyczne, Kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego – kompozytora, którego płytę z nagraniem dla angielskiej wytwórni Nonesuch Records, słynnego później w świecie arcydzieła III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych”, sprzedano na początku lat 90-tych w ciągu roku w ilości ok. miliona egzemplarzy! Wcześniej przez 17 lat arcydzieło to było mało znane i nie wykonywane. Kwartety smyczkowe H. M. Góreckiego zespół znakomicie nagrał w latach 1993-1994 na płytę firmy OLIMPIA wraz z innymi utworami tego kompozytora jeszcze z udziałem jako pierwszego skrzypka Marka Mosia. 

 

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca


Koncert współfinansowany w ramach programu „Muzyka” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego