Koncert Bożonarodzeniowy


Piątek, 20 grudnia 2019, godz. 19:00
Bilety – 15, 20, 30 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.Koncert Bożonarodzeniowy

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej
Chór Chłopięcy „Słowiki Lubelskie” WOK w Lublinie
Irena Sołtan-Wąsik
– przygotowanie chóru
Agnieszka Miedzwiecka – harfa
Ewa Sawoszczuk – organy
Joanna Nawrot – sopran
Agnieszka Baliszewska – mezzosopran
Bartosz Wasiluk – kontratenor
Adam Brusznicki – tenor
Łukasz Górczyński – baryton
Dawid Jarząb – dyrygent
 

Program:
Benjamin Britten – Ceremony of Carols op. 28
Camille Saint-Saëns – Oratorium na Boże Narodzenie op. 12
 

W przeddzień świąt Bożego Narodzenia  Filharmonia Lubelska prezentuje niezwykły koncert z muzyką bożonarodzeniową B. Brittena oraz C. Saint-Saënsa. Duża obsada wykonawcza oddaje uroczysty charakter prezentowanych dzieł, a instrumenty solowe (organy i harfa) niewątpliwie odzwierciedlają wyjątkową świąteczną atmosferę.
Ceremony of Carols („Ceremonia kolędowania”) to utwór w obsadzie na harfę, głosy solowe oraz 3-głosowy chór. Oryginalna i bezprecedensowa obsada jak na I połowę XX wieku (data premiery – 1942 r.), w którą Britten zakomponował staroangielskie teksty kolęd, ma interesującą historię powstania. Britten napisał „Ceremonię” w kabinie szwedzkiego statku Axel Johnson podczas 5-tygodniowej podróży z USA do rodzinnej Anglii w 1942 roku. Podczas odwiedzin w porcie Halifax w Nowej Szkocji natknął się na zbiór staroangielskich tekstów o tematyce bożonarodzeniowej. Utwór rozpoczyna melodia antyfony nieszpornej Bożego Narodzenia „Hodie Christus natus est” – jednej z najpiękniejszych melodii proweniencji gregoriańskiej.
Koncert wieńczy Oratorium na Boże Narodzenie C. Saint-Saënsa – utwór napisany przez kompozytora w wieku 23 lat. Nieskomplikowany w budowie, o przyjemnej, świątecznej atmosferze, szczególnie dzięki harfie i organom, snuje paryską, bożonarodzeniową wizję świąt – miejscu gdzie pracował Saint-Saëns i gdzie miała miejsce premiera dzieła.

Partner Filharmonii