Artyści estrady: Krzysztof Daukszewicz


Niedziela, 16 lutego 2020, godz. 18:00
Bilety – 60, 50 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.Krzysztof Daukszewicz to satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz w jednej osobie. Wszystkie te talenty systematycznie, od kilku lat, prezentuje w Filharmonii Lubelskiej. O występach satyryka można powiedzieć, że należą do kategorii „niezapomnianych”. Składają się na nie jego autorskie monologi i piosenki, skrzące się błyskotliwym dowcipem, odnoszącym się do aktualnych tematów politycznych, społecznych i kulturalnych. I chociaż wydawać się nam może, że Krzysztof Daukszewicz istnieje na estradzie od niepamiętnych lat, to jego droga do kariery była długa i kręta. Wprawdzie już w 1976 r. współtworzył kabaret Gwuść, z którym zdobywał nagrody, ale jednocześnie pełnił funkcję dyrektora domu kultury w Szczytnie. W 1976 roku zadebiutował w I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w autorskim programie kabaretowym „Dookoła Wojtek”, za który otrzymał II nagrodę. W roku 1978 przeniósł się do Warszawy, gdzie do 1981 występował w kabarecie „Na Pięterku” Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, a jednocześnie... handlował ciuchami w Rembertowie. Okres ten nazywa emigracją i wspomina z sentymentem: „Tak jak inni emigrowali na Zachód, tak ja wyemigrowałem do Warszawy. Tu właśnie zaczęła się moja osobista bajka. Choć - jak to na emigracji - przeżyłem dziewięć lat pokory”.  W latach 1979-84 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym zrealizował własny spektakl satyryczny „Dziury na drodze” oraz musical dla dzieci „Dzieci taty Zeusa”. W latach 1983-86 prowadził wraz z Januszem Gajosem kabaret „Hotel Nitz”. Od roku 1986 do 1990 współpracował z kabaretem Pod Egidą.
Realizował autorskie recitale i programy telewizyjne takie jak: „Na tronie”, „U pana Krzysia”, „Rozmowy ze zgryzem”. Od 2005 roku jest stałym gościem na antenie programu „Szkło kontaktowe” nadawanego w TVN24. Jest autorem sztuk teatralnych „Cycek”, „Bunkier”, zbioru satyrycznego „Między Worłujem a Przyszłozbożem” i wielu książek, licznych piosenek oraz felietonów .
Jest laureatem licznych nagród, począwszy od takich jak; Złote Rogi Kozicy i nagrody MKiS w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem w 1977 aż po Prometeusza w 1997.

 

 

 

KULTOWE TEKSTY
KRZYSZTOFA DAUKSZEWICZA

A kiedy minął już miesiąc w mej samotnej drodze
Gdzieś na szlaku zatrzymał pojazd mój wędrowiec
Sprawiedliwość i prawda – rzekłem do rodaka
I był pierwszym, co spytał – „Dobrze, ale jaka?”
I podzielił się ze mną chlebem i kłopotem
To był też easy rider, tylko na piechotę.

__________

Dla uczciwych jest to piekło
Dla cwaniaków raj
Dla głupich głupota
Dla mnie to mój kraj.

__________

Nie pomni dziś filozof pan,
Historyk i teolog,
Kto pierwszy krzyknął – Wolność dam!
Czy tyran, czy też prorok?
I co na myśli człek ów miał
Też nikt z nas nie pamięta
Czy łańcuch, co dwie ręce skuł,
Czy rozerwane pęta?

__________

I zawsze jakiś człowiek był
Co w czasach niespokojnych
Zarzucał sobie pętlę, bo
Nareszcie chciał być wolnym.