Muzyka baletowa „La strada”


Piątek, 21 lutego 2020, godz. 19:00
Bilety – 40, 30 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Szymon Krzeszowiec – skrzypce
Adam Krzeszowiec – wiolonczela
Constantin Adrian Grigore – dyrygent

Program:
George Enescu – I Rapsodia rumuńska A-dur op. 11
Johannes Brahms – Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę a-moll op. 102
Nino Rota – Muzyka baletowa „La strada”

Podczas koncertu zabrzmi niezwykle popularna Rapsodia rumuńska A-dur nr 1 op. 11 (1901) rumuńskiego kompozytora – George’a Enescu (1881-1955). Niezwykle zdolny muzycznie Enescu od czasów wczesnego dzieciństwa zapisał się w historii muzyki jako najmłodszy student, nie będący jednocześnie pochodzenia austriackiego, przyjęty do Wiedeńskiego Konserwatorium (miał wtedy zaledwie 7 lat!). Zawrotna kariera młodego muzyka i kompozytora objawiła się licznymi koncertami przed wielkimi osobistościami (np. w wieku 10 lat zagrał koncert przed Cesarzem Franciszkiem Józefem). Ze względu na wczesne ukazanie się genialnych zdolności muzycznych Enescu może być porównywany chociażby z samym Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem.
Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę Johannesa Brahmsa (1833-1897) – ostatnia kompozycja reprezentująca późniejszy, dojrzały styl kompozytora – została napisana dla przyjaciela, wybitnego skrzypka Josepha Joachima oraz wiolonczelisty Roberta Hausmanna. Utwór prawdopodobnie był aktem poprawienia przyjacielskiej relacji kompozytora i Joachima – stąd temat I cz., który nawiązuje do szczególnie lubianego przez Joachima Koncertu skrzypcowego a-moll Viottiego. Dzieło odznacza się charakterystyczną powściągliwością wyrazu i świadomą rezygnacją z brzmieniowej okazałości.
Wieczór wieńczyć będzie muzyka z baletu „La Strada” Giovanniego „Nino” Rota – włoskiego pianisty, dyrygenta, pedagoga, najbardziej znanego ze swoich partytur filmowych pisanych w szczególności do filmów Federico Felliniego i Luchino Viscontiego, bliskich przyjaciół kompozytora. Muzyka do baletu „La Strada” powstała po wielkim sukcesie filmu pod tym samym tytułem z 1954 r. w reżyserii Federico Felliniego. Krytyka zgodnie określa „La Stradę” arcydziełem światowego kina. Sam Fellinii uznawał  „La Stradę” za swój przełomowy film, będący odejściem od estetyki neorealizmu i zwrotem w stronę urzekających poetyckich wizji, które wypełniły jego późniejszą twórczość. „La strada” oglądana dzisiaj, mimo upływu ponad sześciu dekad od jego realizacji, nadal urzeka poruszającą historią Gelsominy i Zampano. Biedni cyrkowcy wędrują - jak wskazuje tytuł - bez wytchnienia; nie tylko przez włoskie bezdroża, ale i życie: trudne, pełne gniewu i goryczy, gdzie miłość, tak dla nich ważna, pojawia się zbyt późno.
 


 


Constantin Adrian Grigore
 


Szymon Krzeszowiec
 


Adam Krzeszowiec

 

 

Partner Filharmonii