Koncert Symfoniczny D. Bodnar / W. Rodek - KONCERT ODWOŁANY


Piątek, 13 marca 2020, godz. 19:00
Bilety – 40, 30 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.



Koncert odwołany!

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Denys Bodnar
– fortepian
Wojciech Rodek – dyrygent

Program:
Siergiej Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op. 30
Jean Sibelius – V Symfonia Es-dur op. 82
 

Jeden z najtrudniejszych koncertów fortepianowych Rachmaninowa, który wzbudza respekt i strach wśród pianistów oraz fińska symfonika Sibeliusa w mroźnym, północnym kolorycie!
Tego wieczoru znany z niebywałych wyzwań technicznych i ekspresyjnych III Koncert fortepianowy S. Rachmaninowa (1873-1943) zabrzmi w wykonaniu wybitnego pianisty Denysa Bodnara. Utwór dedykowany został polskiemu pianiście, kompozytorowi i wynalazcy Józefowi Hofmannowi (1876-1957) (wynalazcy m. in.: urządzenia do pomiaru siły nacisku palców pianisty, wycieraczek samochodowych, czy regulacji wysokości taboretu do fortepianu), który jednak nigdy go nie wykonał. Koncert ten był ulubionym koncertem fortepianowym Rachmaninowa: „Znacznie bardziej wolę Trzeci, co mój Drugi [Koncert fortepianowy]... jest strasznie niewygodny do grania.”. Utwór składa się z trzech części: Allegro ma non tanto, Intermezzo: Adagio (wariacje nt romantycznego motywu), Finale: Alla breve (szybka i pełna wigoru; wariacje nt tematów z części pierwszej).


 

Wielka fińska symfonika Jeana Sibeliusa (1865-1957) wypełni drugą część koncertu. V Symfonia Es-dur – jedna z najczęściej wykonywanych symfonii kompozytora – to 3-częściowa uczta muzyki romantycznej inspirowanej mroźnym klimatem północy. Premiera dzieła zbiegła się z 50. urodzinami Sibeliusa, który był jednocześnie dyrygentem pierwszego wykonania.
W swoim pamiętniku Sibelius zapisał, co było inspiracją dla głównego tematu V Symfonii: „Widziałem dzisiaj 16 łabędzi. Boże, cóż za widok! Długo krążyły przy mnie. Zniknęły w oparach słońca jak srebrna wstęga”. „Łabędzi motyw”, nawiązujący do odgłosów wydawanych przez te niezwykłe ptaki, pojawia się między innymi w finale dzieła: 
 


Denys Bodnar
 

 


Partner Filharmonii