Koncert Symfoniczny: Chopin Piano Duo – KONCERT ODWOŁANY


Piątek, 17 kwietnia 2020, godz. 19:00
Bilety – 40, 30 zł
Sala koncertowa FL

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Chopin piano Duo

Anna Boczar – fortepian
Bartłomiej Kominek – fortepian
Jan Tomasz Adamus – dyrygent

Program:
Richard Wagner – Uwertura do opery Lohengrin
Max Bruch – Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę as-moll op. 88a
Robert Schumann – II Symfonia C-dur op. 61
 

Głównym gościem wieczoru będzie fenomenalny duet fortepianowy Chopin Piano Duo. Ponadto usłyszymy kompozycje aż trzech wielkich niemieckich kompozytorów: R. Wagnera, M. Brucha oraz R. Schumanna. Całość poprowadzi wybitny dyrygent i kreator życia muzycznego specjalizujący się w wykonawstwie historycznym – Jan Tomasz Adamus. Serdecznie zapraszamy!
Idealnym wprowadzeniem do koncertu będzie uwertura do opery Lohengrin wielkiego reformatora tego gatunku Ryszarda Wagnera (1813-1883) – piękna, spowita w tajemniczej i jednocześnie optymistycznej atmosferze dzięki wykorzystaniu wysokich rejestrów instrumentów oraz towarzyszącym dziełu genialnym napięciu dramaturgicznym. Uwertura, jako wstęp do opery, rozpoczyna trzyaktową historię, która opowiada o dzielnym rycerzu Lohengrinie, synie Parsifala,  ratującym księżniczkę Elzę z Brabancji od niezawinionej śmierci wskutek fałszywych oskarżeń. Utwór ten idealnie odzwierciedla romantyczną duszę kompozytora, który był istnym geniuszem dramatu muzycznego.
W centralnej części programu usłyszymy Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę as-moll słynnego niemieckiego kompozytora Maxa Brucha (1838-1920). Za instrumentami zasiądą wybitni muzycy – Anna Boczar oraz Bartłomiej Kominek. Artyści ukończyli Akademię Muzyczną w Krakowie, a w duecie Chopin Piano Duo występują od 2011 roku. Zespół może pochwalić się wieloma występami zarówno w kraju jak i za granicą. W 2017 roku instrumentaliści odbyli tournée po Włoszech i Hiszpanii, a w 2018 roku wystąpili w USA. Chopin Piano Duo jako pierwszy duet w Polsce wykonał Koncert na dwa fortepiany Brucha.
W drugiej części Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wykona II Symfonię C-dur op. 61 Roberta Schumanna. Utwór powstał w 1845 roku, a inspiracją do jego stworzenia były prawdopodobnie dzieła Bacha oraz Beethovena. Symfonia składa się z czterech części: Sostenuto assai – Allegro ma non troppo, Scherzo: Allegro vivace, Adagio espressivo oraz Allegro molto vivace. Ta piękna i wyjątkowo zróżnicowana pod względem fakturalnym kompozycja będzie idealnym zwieńczeniem koncertu.

Chopin Piano Duo – Anna Boczar, Bartłomiej Kominek

Jan Tomasz Adamus

 

 

 

Partner Filharmonii