Encyklopedia Muzyki: Bach/Performance - KONCERT ODWOŁANY


Niedziela, 29 marca 2020, godz. 11:00
Bilety – 20, 10 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.Koncert odwołany!

 

Bach/Performance

Kwartet Smyczkowy Filharmonii Lubelskiej
Tomasz Kusiak – skrzypce
Maciej Rysak – skrzypce
Przemysław Raczek – altówka
Szymon Krzemień – wiolonczela
Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek – sopran
Maciej Hankus – flet
Dominik Mielko – klawesyn
Stanisław Maryjewski – organy
Paweł Gabara – reżyseria
Anna Szymczak, Kacper Siwiak – aktorzy

Program:
Jan Sebastian Bach
Toccata i fuga d-moll BWV 565
II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067
Fuga b-moll nr 24 BWV 891
III Koncert Brandenburski BWV 1048 Allegro
Menuet G-dur BWV Anh. 114
Aria Jesus bleibet meine Freude z kantaty BWV 147
Aria Ich folge dir gleichfalls z Pasji wg św. Jana BWV 245
II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067 Polonaise i Double
Preludium z suity wiolonczelowej G-dur nr 1 BWV 1007
Preludium f-moll nr 12
 

Gdyby klasyfikację „siedmiu cudów świata” chciał ktoś ogłosić w kategorii muzyka, to bez wątpienia wpisałby tam twórczość Jana Sebastiana Bacha. Ale nie zawsze to było oczywiste. Za życia Bach nie był rozpieszczany uznaniem i zaszczytami. Po śmierci przez sto lat jego muzyka ulegała zapomnieniu. Aż przyszedł czas, kiedy muzycy i publiczność zrozumieli, że Bach wyprzedził swą epokę, że jest nowoczesny i niezmiennie współczesny. Czują to miliardy ludzi na świecie, choć połowa z nich nie wie, kim był Bach. Na przykład fani Lady Gagi i jej przeboju „Bad Romance”, który tylko w wersji oficjalniej i tylko na YouTube ma dużo ponad miliard odsłon. Muzyka Bacha żyje w niezliczonych cytatach i opracowaniach coverowych światowego popu. Na szczęście jest też stale obecna w oryginalnym brzmieniu w salach koncertowych i na nagraniach płytowych. Jest wszędzie.

W programie „Bach/Performance” dwójka nastolatków będzie chciała się dowiedzieć, co fascynowało Jana Sebastiana i co chciał poprzez muzykę powiedzieć pewnej dziewczynie, którą potajemnie zaprosił na balkon chóru w kościele, gdzie specjalnie dla niej grał na organach.
W muzycznej podróży parze młodych obok organisty towarzyszyć będą muzycy grający w kwartecie smyczkowym, na klawesynie, oboju, trąbce oraz śpiewaczka – sopranistka. Dziewczyna i chłopak, korzystający głównie ze smartfonów, w których słuchają niemal wszystkiego, także czarnoskórego rapera Xzibita, będą odkrywali ślady Bacha i porównywali je z wykonaniami oryginalnych utworów. To bardzo proste odkrycie: każda epoka ma swoją muzykę, ale żadna nie może obejść się bez Bacha.

Nowy cykl familijny Filharmonii Lubelskiej Encyklopedia muzyki – przewodnik dla niewtajemniczonych jest adresowany do słuchaczy wszystkich grup wiekowych: do dzieci, uczniów, studentów oraz osób dorosłych. Są to spotkania o charakterze edukacyjnym, podczas których prezentujemy historię, piękno i różnorodność muzyki. Przedstawimy fakty porządkujące informacje o muzycznych stylach i epokach. Koncerty z udziałem orkiestry symfonicznej opatrzone będą komentarzem dyrygenta lub prelegenta.

Zobacz inne koncerty z cyklu Encyklopedia muzyki

Szanowni Państwo, informujemy o możliwości zakupu biletów w karnecie obejmującym wszystkie trzy koncerty z cyklu ”Encyklopedia muzyki”:
Karnet A dla dzieci, młodzieży szkolnej, studentów obejmujący 3 audycje cyklu – 24 zł (8 zł/koncert)
Karnet B dla dorosłych obejmujący 3 audycje cyklu – 45 zł (15 zł/koncert)

 

 

 

Partner Filharmonii