„Czas to miłość”: Koncert symfoniczny (K. Jakowicz / M. Pijarowski)


Piątek, 11 września 2020, godz. 19:00
Bilety – 15 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.Czas to Miłość
W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji

Koncert Symfoniczny

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Krzysztof Jakowicz
– skrzypce
Marek Pijarowski – dyrygent
Karol Furtak – prowadzenie koncertu 

Program:
K. Szymanowski/G. Fitelberg – Etiuda b-moll op. 4 nr 3
W.A. Mozart – Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur KV 219
J. Haydn – Symfonia nr 104 D-dur „Londyńska”
 

Koncert rozpocznie Etiuda b-moll op. 4 nr 3. Jest to utwór ze zbioru etiud napisanych w latach 1900-1902 dedykowanych kuzynce kompozytora i pianistce Natalii Neuhaus. W utworze widać wyraźne wpływy F. Chopina. Cechuje się ona osiągniętą oszczędnymi środkami delikatną ekspresją. Spopularyzował ją I. J. Paderewski. Opracowanie na orkiestrę symfoniczną stworzył przyjaciel Szymanowskiego, młodopolski kompozytor i dyrygent – Grzegorz Fitelberg.

V koncert skrzypcowy A-dur KV 219 W. A. Mozarta jest jego najczęściej wykonywaną i nagrywaną kompozycją z tego gatunku. Muzykolog Alfred Einstein uznał ten koncert za „nieprześcigniony, jeśli chodzi o blask, żarliwość, esprit. W obu częściach skrajnych pełno niespodzianek: w pierwszej części na wpół improwizacyjne ‚zaprezentowanie się’ skrzypiec; na przemian wdzięk w marszowym tempie, szorstkość i przymilność; w ostatniej części — humorystyczny wybuch wściekłości w ‚tureckim’ przebraniu”.

Symfonia nr 104 D-dur zamknęła symfoniczną twórczość Haydna, jest to też jedno z najważniejszych osiągnięć w tym gatunku. Łączy ona zarówno mozartowską śpiewność jak i beethovenowski sposób łączenia tematów. W pogodny nastrój, nie pozwalający mimo wszystko zapomnieć o autorstwie Haydna, wkradają się jednak poważniejsze tony, przypominające, że muzykę tę pisał zawsze ten sam, ale już w jesieni swego życia kompozytor.

Koncert uświetni wielokrotny gość naszej Filharmonii, Krzysztof Jakowicz, który do swoich nagród i odznaczeń dołączył otrzymanego w styczniu tego roku Złotego Fryderyka w kategorii muzyki poważnej.

 


Informujemy, że od września 2020 r. wszystkie wydarzenia w sali koncertowej Filharmonii realizowane są w reżimie sanitarnym przewidzianym przez GIS oraz zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnicy wydarzeń zobowiązani są do stosowania się do poleceń pracowników obsługi widowni, posiadania własnej maseczki oraz dezynfekcji rąk przed wejściem na salę koncertową. Osoby zamierzające nabyć bilety bezpośrednio w kasie zobowiązane są do wypełnienia oświadczenia epidemiologicznego, a następnie złożenia go w kasie FL w chwili dokonywania zakupu.
Oświadczenie uczestnika wydarzenia

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca