Koncert symfoniczny: Ludwig van Beethoven


Środa, 27 stycznia 2021, godz. 19:00
Sala koncertowa FL

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
AGNIESZKA MIEDZWIECKA
– harfa
MACIEJ HANKUS – flet
ALEKSANDRA MAZUREK – skrzypce
SZYMON KRZEMIEŃ – wiolonczela
KAROLINA HORDYJEWICZ – fortepian
DAWID JARZĄB – dyrygent
 

Program:
W.A. Mozart – Koncert na flet, harfę i orkiestrę C-dur KV 299
L. van Beethoven – Koncert potrójny C-dur na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 56

 

Wraz z rozpoczęciem nowego roku, przedstawiamy Państwu plany koncertowe na najbliższe dni stycznia, które z powodu przedłużonych obostrzeń również udostępnimy Państwu online. Podczas koncertu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskie wykona Koncert na flet, harfę i orkiestrę C-dur W.A. Mozarta oraz Koncert potrójny C-dur na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 56 L. van Beethovena.
Koncert KV 299 jest jedynym przykładem utworu Mozarta (1756-1791) napisanego na harfę. Często wykonywany między innymi ze względu na swoją oryginalną obsadę. Dzieło Mozarta dzięki swoim walorom przejrzystości formy, genialnej w swej prostocie melodyce i reprezentującej idee harmonii i prostoty muzycznej stanowi świetną propozycję szczególnie dla młodych melomanów.
Koncert potrójny C-dur op. 56 to kompozycja napisana dla księcia Franza Josepha Lobkowitza, który był protektorem kompozytora oraz jego uczniem. Kompozycja zachowana jest w bardzo radosnym charakterze, co daje wrażenie, że została napisana by dawać radość ze wspólnej gry. Z drugiej strony stawia ona pewne wyzwanie trzem solistom, którzy muszą jednocześnie grać „egoistycznie” by jak najlepiej zademonstrować swoje partie nie przekształcając utworu w kameralne trio, ale też by nie przysłaniać swoją nadmierną ekspresją dwóch innych solistów.


Koncert bez udziału publiczności.
Retransmisja w terminie późniejszym na kanale YouTube Filharmonii.

Dawid Jarząb