Koncert symfoniczny: J.Brahms/F.Schubert


Piątek, 29 stycznia 2021, godz. 19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
WOJCIECH RODEK 
– dyrygent 

Program:
J. Brahms – Wariacje na temat Haydna, op. 56a

F. Schubert – IX Symfonia C-dur „Wielka”
 

W 1870 roku zaprzyjaźniony z Brahmsem muzykolog i bibliotekarz Wiedeńskiego Towarzystwa Filharmonicznego Carl Ferdinand Pohl podzielił się z kompozytorem jednym ze swych odkryć – Divertimentem nr 1 na oktet instrumentów dętych drewnianych, które uznał za nieznane dzieło Josepha Haydna. Zaintrygowany Brahms skopiował jego drugą część St. Anthony Chorale, opartą na nieco dziwnym motywie, rozpoczynającym się od dwóch nieregularnych, pięciotaktowych fraz i wykorzystał jako temat cyklu wariacji. Późniejsze badania ujawniły, że melodia nie pochodziła od klasycznego symfonika, a najprawdopodobniej jej twórcą był jeden z jego uczniów. Nie zmienia to faktu, że obok czterech symfonii, Wariacje na temat Haydna są jedną z najpopularniejszych kompozycji orkiestrowych Johannesa Brahmsa.

Z przebogatej twórczości Franciszka Schuberta wyjątkowym pięknem odznaczają się jego pieśni i kompozycje fortepianowe. Z dziewięciu symfonii w repertuarze koncertowym ostały się praktycznie trzy: IX (numerowana niekiedy jaki VII), Niedokończona i V w tonacji B-dur. Żadna z nich nie ukazała się drukiem za życia twórcy, a Niedokończonej i ostatniej autor nigdy nie usłyszał.

Symfonia C-durD. 944 na swe odkrycie czekała dziesięć lat. Gdy w marcu 1828 roku Schubert zaproponował jej wykonanie Wiedeńskiemu Towarzystwu Muzycznego spotkał się z odmową. Dopiero w 1838 roku odnalazł ją wśród pamiątek po kompozytorze Robert Schumann i niezwłocznie przesłał dyrektorowi lipskiego Gewandhausu. I tak, 21 marca 1839 roku Wielka zabrzmiała pod batutą Felixa Mendelssohna. Kto nie zna tej Symfonii – nie zna Schuberta – napisał potem Schumann w entuzjastycznym artykule w „Allgemeine Musikalische Zeitung”.

Dwa dzieła wielkich romantyków zabrzmią w Lubelskiej Filharmonii 29 stycznia 2021. Orkiestrę poprowadzi Wojciech Rodek.
 Wojciech Rodek