Koncert symfoniczny: Mozart/Chopin/Czajkowski


Piątek, 12 lutego 2021, godz. 19:00
Bilety 25 zł, dostępne bilety ulgowe
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
GRACJAN SZYMCZAK – fortepian
IGOR BOJCZUK – dyrygent

Program:
W. A. Mozart – Symfonia nr 29 A dur KV 201
F. Chopin – II koncert fortepianowy f-moll op. 21
P. Czajkowski – I Symfonia g-moll „Zimowe marzenia”

Uniwersalny język muzyczny Mozarta oraz twórczość słowiańskich kompozytorów – Fryderyka Chopina i Piotra Czajkowskiego – to program kolejnego koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod batutą Igora Bojczuka.
Filharmonia Lubelska bierze udział w programie „Dyrygent – rezydent” 2020/2021 Instytutu Muzyki i Tańca. Dyrygentem-rezydentem w naszej Instytucji został Igor Bojczuk. „Główne cele programu to prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów, ułatwienie młodym dyrygentom debiutu i nabywania praktyki wykonawczej poprzez stworzenie im możliwości współpracy i bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym lub operowym oraz zachęcenie polskich instytucji artystycznych do podejmowania współpracy z młodymi dyrygentami.”
Symfonia A-dur KV 201 (1774 Salzburg) 17-letniego W.A. Mozarta to jedna z najlepszych wczesnych symfonii kompozytora. Wielu krytyków traktuje ten utwór jako punkt kulminacyjny wczesnej twórczości kompozytora. Symfonia ta jest jedną z symfonii Mozarta, która jako pierwsza znalazła się w programach koncertowych wielu orkiestr na świecie.
Koncerty fortepianowe Fryderyk Chopina e-moll (I koncert) i f-moll (II koncert) pochodzą z 1830 roku z czasu, gdy kompozytor przebywał jeszcze w Warszawie. II Koncert fortepianowy, chronologicznie wcześniejszy, jest bardziej liryczny niż pierwszy. To po premierze tego utworu w prasie pojawiło się określenie Chopina – „Paganini fortepianu”. Dzieło pisane było pod wpływem dwóch kobiet – Konstancji Gładkowskiej oraz Delfiny Potockiej. Należy on to typu wirtuozowskich koncertów romantycznych.
Niedługo po przyjęciu profesury w Konserwatorium Moskiewskim (1866) Czajkowski pisze swoją I Symfonię. Podczas intensywnej pracy traci równowagę psychiczną i fizyczną oraz spotyka się z niezbyt życzliwym odbiorem dzieła. Utwór dedykuje Mikołajowi Rubinsteinowi – pierwszemu dyrygentowi symfonii.

Na koncert obowiązują również bilety ulgowe, dostępne wyłącznie w kasie filharmonii.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”