English version
 

Szanowni Dyrektorzy przedszkoli, szkół, domów kultury,
Nauczyciele i Wychowawcy, Rodzice i Opiekunowie!

Filharmonia Lubelska korzystając z wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą zaprasza szkoły, przedszkola, domy kultury Lublina i województwa lubelskiego do współpracy mającej na celu stworzenie szerokiej oferty audycji edukacyjnych, które pozwolą Państwu w sposób barwny i urozmaicony zrealizować podstawę programową. Proponowane wydarzenia, są swoistą lekcją muzyki, prezentującą muzykę omawianą w sposób przystępny i ciekawy, dopasowany do możliwości percepcyjnych dzieci. Młodzi słuchacze prowokowani do aktywnego udziału w koncercie poszerzają swoją wiedzę o instrumentach muzycznych, kompozytorach, formach i stylach muzycznych oraz budują potrzebę obcowania z muzyką w życiu codziennym. Organizujemy także koncerty tematyczne: Międzynarodowy Dzień Dziecka, Dzień Muzyki, Pierwszy Dzień Wiosny, Mikołaj w Filharmonii czy koncerty patriotyczne i narodowe. Zapraszamy również na otwarte próby orkiestry symfonicznej.

AUDYCJE EDUKACYJNE

MAGIA DŹWIĘKU

„Magia Dźwięku” to audycje edukacyjne dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych klas: 1-3 oraz 4-6. Zróżnicowane pod względem tematycznym prezentują „żywą muzykę” przy jednoczesnym wprowadzaniu małego odbiorcy w świat i atmosferę instytucji kultury, jaką jest Filharmonia oraz tworzeniu przyjaznych wzajemnych więzi, pozytywnych skojarzeń i emocji. Muzyczne spotkania odbywają się w charakterze wyjątkowej interaktywnej pogadanki o muzyce. Młodzi melomani poznają kompozytorów i ich utwory, wchodzą w tajniki podstawowych zagadnień muzycznych, form i styli. Poznają bliżej najpopularniejsze instrumenty: ich budowę, cechy charakterystyczne, właściwości i walory. Starannie dobrany i profesjonalnie przygotowany repertuar oraz ciekawa i przystępna forma, dostosowana do wieku odbiorcy niejednokrotnie połączona z zabawą i dowcipem budują szeroką i aktywną przestrzeń do zapamiętywania podstawowych pojęć, a także zachęcają do aktywnego udziału, przez co młodzi słuchacze stają się także czynnymi uczestnikami i swoistymi współtwórcami audycji. Anna Kabulska – przygotowanie i prowadzenie koncertów

AKADEMIA MUZYKI I PLASTYKI

„Akademia Muzyki i Plastyki” to cykl audycji organizowanych w Filharmonii, adresowany przede wszystkim do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Spotkania te wprowadzają nastoletnią widownię w świat muzyki od klasyki do czasów współczesnych. Atutem cyklu są nie tylko starannie opracowany program oraz udział wykonawców i prelegentów o ustalonej renomie, ale także okazja do prezentacji i promocji młodych talentów. Młodzież ma okazję poznać zarówno słynnych polskich dyrygentów i solistów, jak i utalentowanych rówieśników. Audycjom towarzyszą prelekcje, które dają możliwość poszerzenia swych dotychczasowych wiadomości z zakresu muzyki i historii sztuki. Zainicjowany w 2011 roku cykl cieszy się nieustającym zainteresowaniem szkół, które uznają, że warto jest wzbogacać wiedzę ogólną swych wychowanków o wiadomości ze świata sztuk pięknych.

AUDYCJE „NA ŻYCZENIE”

To propozycja skierowana do młodzieży – audycja, podczas których realizujemy program „na życzenie”, przy zorganizowanej grupie od 250 osób. Nasza oferta obejmuje spotkania muzyczne pt. „Perły baroku”, „Romantyczna dusza”, „Paryski salon Fryderyka Chopina”, „Nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale”, „Niepodległa Polska Ignacego Jana Paderewskiego”, „Muzyka i malarstwo XX w.”, ”Wielcy z Lublina”, „Standardy tradycyjnej muzyki jazzowej”, „W cieniu maków czerwonych”, „Impresjonizm malowany dźwiękiem”, „Astor Piazzolla królem tanga”.

POZNAJ SWOJĄ FILHARMONIĘ! 
PRÓBY OTWARTE I ZWIEDZANIE BUDYNKU

Oferta dla zorganizowanych grup szkolnych. Specjalnie przygotowane próby otwarte orkiestry symfonicznej pozwolą poznać kulisy pracy zawodowych muzyków. W trakcie spotkań poznamy bliżej bieżący repertuar Filharmonii, będziemy wyjaśniać rolę kompozytora i dyrygenta, a także odkrywać istotę pracy i funkcjonowania orkiestry symfonicznej oraz poszczególnych sekcji instrumentów. Po muzycznym spotkaniu razem z przewodnikiem ruszymy w podróż po naszej Filharmonii zwiedzając jej budynek, zaglądając za kulisy i poznając bliżej jej historię.


AUDYCJE WYJAZDOWE
MALI BADACZE MUZYKI

Comiesięczne audycje edukacyjne to oferta dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Odbywają się w przedszkolach, szkołach i ośrodkach kultury na terenie województwa lubelskiego. Podczas 45-minutowych spotkań słuchacze poznają instrumenty: zarówno należące do orkiestry symfonicznej, jak i ludowe z różnych stron świata. Poznają potęgę rytmu, od którego rozpoczęła się historia muzyki. Dowiedzą się czym jest melodia i dlaczego jest ważna. Odkryją: czy, dlaczego i po co potrzebna jest nam muzyka. Uczniowie będą mogli stać się bardziej świadomymi i uważnymi odbiorcami materii dźwiękowej. Tematyka audycji wpisuje się w podstawę programową przedmiotu ,,muzyka” w szkole podstawowej, a jednocześnie może stać się ciekawym urozmaiceniem nauki w budynku szkolnym. Audycje prowadzą muzycy Filharmonii Lubelskiej, posiadający także doświadczenie pedagogiczne.


KONCERTY FAMILIJNE

FILHARMONIA DLA MALUCHA

„Filharmonia dla malucha” to  koncerty warsztatowe dla najmłodszych wraz z ich opiekunami. Wyjątkowe muzyczne spotkania, które w bardzo prosty, logiczny, naturalny sposób pozwalają skutecznie prowadzić dzieci przez świat muzyki. Technika opiera się na metodzie amerykańskiego muzyka jazzowego, pedagoga, psychologa muzyki a także znanego badacza, autora licznych publikacji z zakresu edukacji muzycznej profesora Edwina E. Gordona. Na naszych spotkaniach muzyka będzie wspólnym językiem komunikacji, co jest swobodnym i naturalnym zjawiskiem u małych dzieci. Każdy człowiek rodzi się z pewnymi uzdolnieniami muzycznymi, trzeba tylko ten potencjał utrzymać. Będziemy pobudzać zmysły rytmicznym kołysaniem, tańcem, rytmizowaniem, śpiewem, wykorzystując przy tym różne instrumenty perkusyjne. O wrażenia artystyczne oraz o zapewnienie warunków do jak najbardziej naturalnego i nieskrępowanego odbioru muzycznego przez dzieci zadbają instruktorzy programu „Muzyczne Kroczki” oraz artyści-muzycy Filharmonii Lubelskiej.
Joanna Głogowska-Szychta – przygotowanie i prowadzenie koncertów

NIEDZIELNY PORANEK MUZYCZNY

 „Niedzielne Poranki Muzyczne” to koncerty kierowane do całych rodzin wraz z dziećmi, które ukończyły 6 rok życia. Muzyczne spotkania, odbywające się w niezwykle rodzinnej atmosferze, pozwalają zarówno dzieciom jak i dorosłym wspólnie poznawać i odkrywać piękno muzyki oraz przeżywać muzyczne przygody. To wspaniała alternatywa dla wspólnego spędzenia wolnego czasu z rodziną, łącząca w sobie zarówno zabawę jak i naukę. Każdy koncert wzbogacony jest ciekawym komentarzem na temat utworów, kompozytorów i zagadnień muzycznych. Zapraszamy do wspólnego słuchania muzyki i odkrywania jej sekretów.


WARSZTATY

WARSZTATY MUZYCZNE DLA DZIECI


Warsztaty muzyczne to propozycja dla dzieci, które chcą nie tylko słuchać muzyki, ale także ją wykonywać. Wspólnie poznamy brzmienia instrumentów „orffowskich”, stworzymy własny akompaniament do znanych utworów oraz spróbujemy zagrać na własnym ciele (body percussion). Będziemy również śpiewać, rytmizować oraz gimnastykować buzie i języki za pomocą rymowanek, wyliczanek i zabawnych wierszyków. Zajęcia warsztatowe oparte są na koncepcji Carla Orffa i Émile Jaques-Dalcroze’a oraz na metodzie aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss. Justyna Wiąckiewicz – przygotowanie i prowadzenie warsztatów

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NASZYCH AUDYCJACH I KONCERTACH.
OCZEKUJEMY NA PAŃSTWA PROPOZYCJE, OPINIE I WSPÓŁPRACĘ

KONTAKT:
tel.(81) 53 15 108; 571 435 406
e-mail: edukacja@filharmonialubelska.pl

REZERWACJA BILETÓW:
tel.: (81) 53-15-112; (81) 53-15-118 
e-mail: bilety@filharmonialubelska.pl
on-line: www.filharmonialubelska.pl

Pobierz formularz rezerwacji na koncerty edukacyjne