Moniuszko - Promesa

Szanowni Melomani!
Z wielką radością informujemy, iż Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie przystąpiła do uroczystych obchodów 200. rocznicy urodzin wielkiego polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszki (1819-1872). Jesienią br. Filharmonia Lubelska zorganizuje cykl „Śpiewnik domowy na Lubelszczyźnie” dofinansowany w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ponadto 31 sierpnia w sali operowej Centrum Spotkania Kultur odbędzie się uroczysty koncert „Moniuszko i opera jego czasów”. Uroczyste obchody 200. urodzin kompozytora Filharmonia Lubelska pragnie również świętować poza granicami miasta organizując cykl koncertów kameralnych w mniejszych ośrodkach Lubelszczyzny, w których wezmą udział uczestnicy Programu Kształcenia Młodych Talentów-Akademii Operowej i Konkursu Moniuszkowskiego. 

„Śpiewnik domowy na Lubelszczyźnie” to projekt realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest upowszechnianie twórczości Stanisława Moniuszki w małych miejscowościach Lubelszczyzny. Projekt obejmuje koncert symfoniczny w dniu 31 sierpnia 2019 r, który odbędzie się w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz cykl 15 koncertów kameralnych dla szkół i dorosłej publiczności, realizowanych w gminnych ośrodkach kultury. Podczas każdego koncertu kameralnego wystąpi 2-3 śpiewaków oraz akompaniator. W koncercie symfonicznym w dniu 31 sierpnia oraz w koncercie kameralnym w dniu 30 sierpnia wystąpią młodzi śpiewacy z Europy Wschodniej, absolwenci akademii muzycznych z Polski oraz spoza jej granic. Wykonawcami pozostałych koncertów kameralnych będą młodzi artyści, uczestnicy Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa oraz Konkursu Moniuszkowskiego organizowanych przez Teatr Wielki w Warszawie. W programie znajdą się m.in. pieśni Stanisława Moniuszki pochodzące ze „Śpiewnika domowego”. Wszystkie koncerty poprowadzi dr Małgorzata Mierczak – polsko-austriacka śpiewaczka, muzykolog (doktorat na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu), organizatorka wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą.

Terminy koncertów:
30 sierpnia – Kaplica Pałacowa Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
31 sierpnia – Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
4-5 października – sala klubu Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej w Sitniku
6 października – Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim
11 października – Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach
13 października – Gminna Instytucja Kultury w Rokitnie
13 października – Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu
8 listopada – Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie
9 listopada – Biłgorajskie Centrum Kultury
10 listopada – Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie
11 listopada – Kościół pw. św. Dominika w Turobinie
15 listopada – Gminny Ośrodek Kultury w Siedliszczu
16 listopada – Gminny Ośrodek Kultury w Rejowcu

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca