The Patriot

Orkiestra Filharmonii im. H. Wieniawskiego zagrała w PAC  

Andrew Brain

11 lutego 2022

Performing Arts Centre (PAC) przy Francis Marion University rozpoczęło sezon artystyczny koncertem słynnej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. H. Wieniawskiego, który odbył się w czwartek, 27 stycznia o godz. 19:30.

Orkiestra rozpoczęła działalność w 1944 roku jeszcze przed wyzwoleniem Polski spod okupacji niemieckiej. Zespół koncertował w całej Europie oraz w niektórych rejonach Azji, jednak nigdy dotąd nie miał okazji wystąpić w Stanach Zjednoczonych. Florence było jednym z pierwszych przystanków na rozpoczętej w Południowej Florydzie trasie koncertowej, która jest najdłuższym tournée w historii orkiestry.

Pod batutą Maestro Wojciecha Rodka, pochodzącego z Brzegu w Polsce, oraz z towarzyszeniem 21-letniej skrzypaczki Sary Dragan, orkiestra rozpoczęła koncert Uwerturą do opery „Sroka złodziejka” Gioacchino Rossiniego. Następnie zabrzmiał Koncert skrzypcowy D-dur P. Czajkowskiego. Po krótkiej przerwie, orkiestra zagrała przepiękną interpretację V Symfonii c-moll L. van Beethovena, kończąc wieczór słynnym „The Stars and Stripes Forever” Johna Philipa Sousy.

Biorąc pod uwagę tradycje i historię zespołu, można by się zastanawiać dlaczego orkiestra postanowiła zagrać w takim miasteczku jak Florence, które posiada mniej niż 40 tys. mieszkańców. Jak się okazało, to uniwersytet zrobił w tym kierunku pierwszy krok.

“To my wybraliśmy ich” powiedział Bud Simmons, dyrektor PAC. „Mogliśmy ich zaprosić żeby wystąpili przed publicznością w regionie Pee Dee i na uniwersytecie. Postanowiliśmy, że ta w pełni profesjonalna orkiestra o światowej renomie wystąpi na naszej scenie w Francis Marion. Nasza sala nadaje się idealnie do występów orkiestr symfonicznych, na której koncertuje przecież Florence Symphony Orchestra. Została stworzona specjalnie z tą myślą i bardzo lubimy się nią chwalić.”

Sala PAC cieszy się opinią posiadającej znakomitą akustykę, oferując przestrzeń dla różnorodnych zespołów. Dźwięk rozchodzi się po sali z taką łatwością, że publiczność twierdziła, że słyszała jak orkiestra rozgrywa się przed występem tak wyraźnie, jak gdyby już znajdowali się na scenie.

tłum. Anna Król
źródło