Ułatwienia dostępu


Program

  • III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych” op. 36 na sopran solo i orkiestrę – Henryk Mikołaj Górecki

Wykonawcy

Piotr Wijatkowski - dyrygent

Izabella Kłosińska - sopran

Orkiestra symfoniczna

Opis

Koncert, który odbędzie się 20 września 1994 roku o godzinie 20:00 w Archikatedrze w Lublinie, będzie znaczącym wydarzeniem artystycznym oraz kulturalnym w ramach IV Międzynarodowego Triennale Sztuki Majdanek ’94. W programie znajdzie się III Symfonia op. 36 „Symfonia Pieśni Żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego, dzieło skomponowane w latach 1976–1977, które uznawane jest za jedno z najważniejszych muzycznych manifestów współczesnych.

Symfonia ta, składająca się z trzech części, opiera się na tekstach polskich pieśni żałosnych i lamentów, w tym tekstach śpiewanych przez matkę oraz dziecko z czasów wojny, co nadaje jej mocno refleksyjny i emocjonalny charakter. Utwór skupia się na tematach macierzyństwa, utraty i cierpienia, zwłaszcza w kontekście wojennych tragedii, co czyni ją szczególnie wymowną w przestrzeni tak istotnej jak Majdanek, miejsce pamięci historycznej.

Pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego, sopran Izabelli Kłosińskiej oraz orkiestra symfoniczna zaprezentują to dzieło z najwyższą wrażliwością i artystycznym zaangażowaniem, co pozwoli słuchaczom doświadczyć głębokiego przeżycia duchowego. Jest to nie tylko koncert muzyczny, lecz także forma hołdu i pamięci dla ofiar wojny, zgodnie z misją i symboliką Triennale Sztuki na Majdanku.

Wykonanie to będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w Lublinie, podkreślając wagę filharmonii oraz miasta jako ośrodków promujących muzykę współczesną oraz kulturę pamięci. Koncert zapowiada się jako wyjątkowe doświadczenie artystyczne i emocjonalne dla uczestników i publiczności obecnej na wydarzeniu.

sygnet z logo

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera i bądź kulturalnie na bieżąco.