26 czerwca 2026 19:00
Program
Gorka Hermosa Neotango Concerto – koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową (polska premiera)
Bronisław Kazimierz Przybylski Concerto pollacco na akordeon, orkiestrę smyczkową i perkusję (lubelska premiera)
Franciszek Lewocki DOLENTE – na dwa akordeony i orkiestrę smyczkową (prawykonanie światowe)
Krzysztof Naklicki Kotek Concertante na czworo solistów i orkiestrę akordeonową
Krzysztof Naklicki Adagio, Niedźwiedź i Kanon na orkiestrę akordeonową
Wykonawcy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Piotr Zarzyka – akordeon
Vincent Kozlovsky – dyrygent
Elwira Śliwkiewicz-Cisak – akordeon
Festiwalowa Orkiestra Akordeonowa pod kierownictwem prof. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak
Uczniowie szkół muzycznych: Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie; Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie; Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Lublinie (przygotowanie Paweł Kopiejek, prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak)
Robert Gonet – prowadzenie koncertu
Opis
Brak biletów online. Wejściówki do odbioru w kasie Filharmonii od 22.06.
Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy „Lubelskie Spotkania Akordeonowe” to wyjątkowy projekt artystyczny odbywający się cyklicznie. Festiwal za swój główny cel przyjmuje ukazanie wybitnych dzieł muzycznych na akordeon solo, akordeon z innymi instrumentami, akordeon i taśmę komputerową, akordeon i orkiestrę kameralną czy akordeon, chór i orkiestrę. Prezentowane są utwory najnowsze (w tym prawykonania) jak i należące do klasyki literatury akordeonowej. W koncercie pt. Akordeonowe premiery wezmą udział uznani artyści: Elwira Śliwkiewicz-Cisak i Piotr Zarzyka – akordeony, dyrygent Vincent Kozlovsky, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
W Ich interpretacji usłyszymy premierowe wykonania trzech kompozycji przeznaczonych na akordeon i orkiestrę. Wieczór rozpocznie dynamiczne i ekspresyjne ” Neotango Concerto” na akordeon i orkiestrę smyczkową hiszpańskiego kompozytora i akordeonisty Gorki Hermosy. Cztery kontrastujące części przywołują m.in. rytmy tanga argentyńskiego czy muzyki bałkańskiej. „Concerto polacco” to kompozycja Bronisława Kazimierza Przybylskiego, która powstała w 1973 r. Zauważalne są elementy charakteryzujące twórczość kompozytora takie jak m.in. powtarzane, schromatyzowane ciągi melodyczne czy dominacja interwałów sekundy, trytonu i septymy. Pierwsza część „Concerto polacco” utrzymana jest w formie allegro sonatowego zaś pozostałe części nawiązują do polskiego folkloru – cz. II do kujawiaka, cz. III do oberka. W Lublinie zabrzmi wersja na akordeon, orkiestrę smyczkową i perkusję.
„Dolente” utwór na dwa akordeony i orkiestrę smyczkową lubelskiego kompozytora Franciszka Lewockiego powstał na zamówienie prof. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak. Kompozycja osnuta jest na niestandardowych fakturach nietypowych dla muzyki orkiestrowej takich, jak rozedrgane tremolando czy nieustannie zmieniające się tempa. Harmonicznie utwór osadzony jest w koncepcji tonalności rozszerzonej, jednak zasadą konstrukcji współbrzmień najczęściej są nie tercje, a kwarty, kwinty i trytony; z rzadka pojawiają się również ćwierćtony. Utwór na nowy sposób odczytuje relację między instrumentami solowymi a orkiestrą, tym razem nie opierając jej na akompaniamencie czy dialogowaniu, a bardziej na współzawodnictwie, dając wiele miejsca także poszczególnym instrumentom zespołu. Podczas festiwalowego wieczoru utwór będzie miał swoje światowe prawykonanie.
Na zakończenie wieczoru zabrzmią dwie kompozycje Krzysztofa Naklickiego przeznaczone na orkiestrę akordeonową Kotek Concertante oraz Adagio, Niedźwiedź i Kanon w wykonaniu uczniów lubelskich szkół muzycznych.