poLUB KLASYKĘ

Odcinek 1 – poLUB KLASYKĘ
Rozmawiają Agnieszka Franków-Żelazny i Agnieszka Szwajgier.

“Dlaczego zamiast tabliczki czekolady lepiej pójść na próbę chóru?” Błędy są naturalną rzeczą, jeśli chcemy się rozwijać. Naszą decyzją jest, czy je ignorujemy, czy wciągamy z nich wnioski i idziemy do przodu. Dziś wiem, że bywały momenty, kiedy byłam za ostra. To momenty, kiedy traci się kontakt z rzeczywistością, bo nadrzędny jest ten cel artystyczny. A ludzie doskonale czują, czy są podmiotem, czy narzędziem do robienia muzyki. Rozmowa, o tym, czy każdy z nas może śpiewać, dlaczego dyrygent jest trochę aktorem, trochę terapeutą i dlaczego zamiast tabliczki czekolady warto pójść na próbę chóru?


Odcinek 2 – poLUB KLASYKĘ
Rozmawiają Agata Szymczewska i Agnieszka Szwajgier.

„Do konkursu byłam świetnie przygotowana, ale nikt nie uprzedził mnie, co się dzieje w momencie, kiedy wygrywasz…” “Sam moment mojego występu w finale Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego przypadł na czasy największych sukcesów Adama Małysza, który był niekwestionowanym liderem Polaków. Z wypiekami na twarzy oglądałam wywiady z Małyszem. Przepis na sukces był prosty. Na śniadanie przed konkursem zjadłam bułkę z bananem.” – mówi Agata Szymczewska, skrzypaczka, laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, w rozmowie z Agnieszką Szwajgier.


Odcinek 3 – poLUB KLASYKĘ
Rozmawiają Witold Broda i Agnieszka Szwajgier.

„Jestem fachowcem od śmierci…” „Siedzieliśmy na ławce przed domem i matka mi czytała poezję. Uwielbiała to robić. A ja uwielbiałem słuchać. Czasami musiałem iść za dom. I dopiero tam płakałem. Bo wstydziłem się strasznie. Facet niby nie powinien płakać. A ja mam taką wzruszającą się duszę. Bo z tego się składa życie. Żeby nie być zjadaczem chleba. Tylko żeby iść wciąż do góry. Do góry.”


Odcinek 4 – poLUB KLASYKĘ
Rozmawiają Paweł Kowalski i Agnieszka Szwajgier.

„Przed tobą siedzi facet, który nie ma traum, nie ma kompleksów. Nie jest pamiętliwy. Nie wszyscy w życiu mi pomogli. Wręcz odwrotnie. I dziś wiem, że taka niezależność może być kosztowna psychicznie. Bo jedyny powód zaproszenia mnie jako solistę do zagrania koncertu jest taki, że ja zagram dobry koncert. Ale nie ma żadnej gwarancji, że załatwię coś dyrektorowi czy innemu decydentowi. To jest koszt absolutnej niezależności.” – Agnieszka Szwajgier rozmawia z Pawłem Kowalskim o tym, że samo wejście na estradę jest świętem. I o tym, że nic lepszego nie może nam się przytrafić.